Sprawa śmierci kobiety w ciąży w szpitalu w Pszczynie. Rzecznik interweniuje w MZ i NFZ
- Narodowy Fundusz Zdrowia ma dokonać kontroli w szpitalu w Pszczynie. RPO prosi o przesłanie jej wyników
- Czy Ministerstwo Zdrowia planuje własną kontrolę po tej tragedii i czy rozważa wystąpienie do konsultanta w ochronie zdrowia o ocenę leczenia pacjentki?
- Rzecznik pyta też prezesa NFZ, czy dostaje informacje o zagrożeniach zdrowia i życia kobiet w ciąży
- Rekomendacje MZ nie zastąpią powszechnie obowiązującego standardu medycznego, którego przestrzegałyby podmioty lecznicze i personel medyczny – podkreśla Marcin Wiącek
We wrześniu 2021 r. w szpitalu w Pszczynie zmarła 30-letnia pacjentka w 22-tygodniowej ciąży. Przyczyną śmierci był wstrząs septyczny. Sprawę bada prokuratura.
"Dziecko waży 485 gramów. Na razie dzięki ustawie aborcyjnej muszę leżeć. I nic nie mogą zrobić. Zaczekają, aż umrze lub coś się zacznie, a jeśli nie, to mogę spodziewać się sepsy. Przyspieszyć nie mogą. Musi albo przestać bić serce, albo coś się musi zacząć" – pisała nieco wcześniej 30-latka w smsie do matki. Sprawa jej śmierci była powodem demonstracji w wielu miastach Polski.
Rzecznik Praw Obywatelskich podjął sprawę 12 października 2021 r., po otrzymaniu sygnałów świadczących o zastrzeżeniach w opiece i możliwych naruszeniach prawa pacjenta wobec pacjentki przebywającej w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie. Poinformował o tym Rzecznika Praw Pacjenta.
Ponadto - z uwagi na późniejsze informacje, że pacjentka zmarła przez nieodpowiednią i zagrażającą życiu opiekę - RPO wystąpił do Prokuratury Regionalnej w Katowicach. Poprosił o informację, co jest przedmiotem postępowania i jakie ustalenia już poczyniono.
Z uzyskanych informacji wynika, że niezależnie od śledztwa, w szpitalu w Pszczynie zostanie przeprowadzona kontrola NFZ, zlecona przez Ministerstwo Zdrowia.
Brak jednak informacji w przestrzeni publicznej, czy kontrolę planuje samo Ministerstwo. Istotne jest też, czy resort rozważa wystąpienie do konsultanta w ochronie zdrowia (organu opiniodawczo-doradczego MZ) o ocenę leczenia pacjentki.
Marcin Wiącek podkreśla, że rekomendacje medyczne w tej sprawie, umieszczone na stronie internetowej MZ, nie zastąpią uregulowanego powszechnie obowiązującym prawem standardu medycznego, który byłby wyznacznikiem postępowania klinicznego przestrzeganego przez podmioty lecznicze oraz personel medyczny.
W rekomendacjach tych podano, że Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia będzie monitorował na bieżąco sytuacje, w których zagrożone może być zdrowie i życie kobiety w ciąży.
Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się o stanowisko w sprawie do ministra Adama Niedzielskiego. Prezesa NFZ Filipa Nowaka prosi zaś o przesłanie wyników po zapowiadanej w szpitalu w Pszczynie kontroli. Pyta też, czy do NFZ wpływają informacje o zagrożeniach zdrowia i życia kobiet w ciąży.
V.7010.153.2021
Załączniki:
- Dokument