RPO przystąpił do kolejnej sprawy "frankowej", w której pojawiło się zagadnienie roszczenia o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału
- RPO przystąpił do kolejnej sprawy "frankowej", w której pojawiło się zagadnienie roszczenia o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału
- Działanie RPO stanowi kontynuację wcześniejszych działań, w ramach których przystąpił on do szeregu postępowań, wnioskując o skierowanie przez sądy je rozpoznające pytań prejudycjalnych do TSUE.
- Rzecznik stanie się także uczestnikiem postępowania przed TSUE, które będzie się toczyło na skutek zadanego pytania prejudycjalnego i będzie mógł przedstawić TSUE swój pogląd na dopuszczalność działań banków, które domagają się od „frankowiczów” wynagrodzenia za korzystanie z kapitału.
Rzecznik Praw Obywatelskich, na wniosek konsumenta, przystąpił do postępowania zawisłego przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie pod sygn. akt I C 1297/21. W sprawie tej, Sąd skierował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytanie prejudycjalne, dotyczące możliwości formułowania przez banki roszczeń, w szczególności wynagrodzenia za korzystanie z udostępnionego w ramach kredytu kapitału w przypadku unieważnienia umowy „frankowej”. Działanie RPO stanowi kontynuację wcześniejszych działań, w ramach których przystąpił on do szeregu postępowań, wnioskując o skierowanie przez sądy je rozpoznające pytań prejudycjalnych do TSUE.
Dzięki przystąpieniu do postępowania toczącego się przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia, Rzecznik stanie się także uczestnikiem postępowania przed TSUE, które będzie się toczyło na skutek zadanego pytania prejudycjalnego i będzie mógł przedstawić TSUE swój pogląd na dopuszczalność działań banków, które domagają się od „frankowiczów” wynagrodzenia za korzystanie z kapitału.
V.511.416.2021