Wizytacja KMPT w Domu Pomocy Społecznej "Anna" w Krapkowicach
W dniu 25 listopada 2021 r. przedstawicielki Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur (KMPT) wizytowały Dom Pomocy Społecznej „Anna” w Krapkowicach.
Celem wizytacji było sprawdzenie traktowania oraz warunków pobytu mieszkańców i przedstawienie zaleceń, które wzmocnią ich ochronę przed ryzykiem tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania oraz karania. Dodatkowo zweryfikowano też przygotowanie placówki na zagrożenie związane z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.
Wizytujące dokonały oglądu wybranych przez siebie pomieszczeń, zapoznały się z wybraną dokumentacją oraz porozmawiały z mieszkańcami i personelem DPS.
Placówka przeznaczona jest dla 25 osób, w dniu wizytacji wszystkie miejsca były zajęte. W DPS przebywały 3 osoby ubezwłasnowolnione, w jednym przypadku opiekunem prawnym był członek rodzinny, w pozostałych – dwoje byłych pracowników placówki.
Przedstawicielki KMPT nie otrzymały sygnałów świadczących o złym traktowaniu mieszkańców przez personel.
Szczególnie trudnym okresem działalności DPS był listopad 2020 r., gdy w wyniku pandemii zakażeni byli wszyscy pensjonariusze oraz większość personelu. Pracownicy podjęli decyzję o zamknięciu się wraz z mieszkańcami na terenie placówki na czas kwarantanny. Pracę świadczyli w dwóch turach – po 7 dni. W tym czasie nocowali na materacach umieszczonych w piwnicy, w salach do fizjoterapii i doświadczania świata. Zakupy były im dostarczane pod drzwi, w DPS funkcjonowała kuchnia. W czasie aktywnych zakażeń nie była prowadzona fizjoterapia oraz terapia zajęciowa. Kontakt mieszkańców z rodzinami odbywał się przez telefon lub aplikacje mobilne. Mimo zakażeń nie odnotowano żadnego zgonu w związku z Covid-19. Obecnie większość mieszkańców jest w pełni zaszczepionych, wyjątki stanowią osoby wykluczone przez lekarza ze względów medycznych.
Zaniepokojenie KMPT wzbudziła niedostateczna opieka pielęgniarska i psychologiczna. Placówka korzysta jedynie z usług pielęgniarek środowiskowych, które przychodzą do DPS gdy zachodzi potrzeba np. wykonania zastrzyku czy podania kroplówki. Natomiast wsparcie psychologa jest realizowane wyłącznie poprzez indywidualne skierowanie wystawione mieszkańcowi przez lekarza rodzinnego w ramach NFZ. Tymczasem w opinii KMPT w placówce niezbędne jest zatrudnienie psychologa, który na co dzień pracowałby z mieszkańcami zarówno w ramach oddziaływań indywidualnych jak i grupowych. Brak dostępu do psychologa jest też szczególnie niepokojący w kontekście pandemii. Co ważne, także pracownicy wskazywali, że w tym trudnym okresie nie zaproponowano im możliwości skorzystania ze wsparcia psychologicznego. Pomocne byłoby także zorganizowanie regularnych superwizji dla pracowników.
Szczegółowe wnioski i zalecenia przedstawione zostaną w raporcie powizytacyjnym.