Znamy laureatów II edycji Złotej Księgi Dobrych Praktyk na Rzecz Społecznego Uczestnictwa Osób Starszych
W Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich odbyła się uroczystość podsumowująca drugą edycję konkursu „Złota Księga Dobrych Praktyk na Rzecz Społecznego Uczestnictwa Osób Starszych”. To projekt, do którego Rzecznik Praw Obywatelskich wraz z Komisją Ekspertów ds. Osób Starszych zaprosili organizacje społeczne, nieformalne grupy, pracodawców i samorządy terytorialne oraz inne instytucje realizujące programy na rzecz osób starszych.
Celem przedsięwzięcia jest wypromowanie szczególnie wartościowych inicjatyw na rzecz seniorów dotyczących m.in. wydłużania aktywności osób starszych, integracji międzypokoleniowej, tworzenia przyjaznej seniorom przestrzeni publicznej, wspierania usług umożliwiających zaspokajanie potrzeb osób starszych wymagających opieki w ich mieszkaniach. Wszystkie zgłoszone projekty zostały ocenione przez ekspertów Komisji ds. Osób Starszych przy Rzeczniku Praw Obywatelskich.
Podczas spotkania w Biurze RPO, Adam Bodnar wręczył dyplomy przedstawicielom organizacji i instytucji wyróżnionym wpisem do Złotej Księgi. Rzecznik zwracał uwagę, że podczas spotkań regionalnych problemy osób starszych są bardzo często zgłaszane przez obywateli. Wskazał, że istnieje jednak wiele interesujących inicjatyw lokalnych, które warto rozpowszechniać w innych miejscach kraju. – To właśnie temu ma służyć Złota Księga. To z jednej strony wyróżnienie dla Państwa aktywności, ale to też sposób by inni mogli zapoznać się z Państwa pomysłami i zastanowić się nad tym jak wdrożyć je w swoim mieście – podkreślał RPO.
- Praktyki zakwalifikowane do zamieszczenia w Złotej Księdze są różne pod bardzo wieloma względami. Braliśmy bowiem pod uwagę nie tylko całościowe projekty ale także pojedyncze, wyodrębnione formy działania, metody lub rozwiązania organizacyjne. Łączy je natomiast to, że wszystkie są specyficznymi, przemyślanymi, starannie zaplanowanymi, sprawdzonymi w praktyce i odpowiednio opisanymi schematami postępowania. Mają też potwierdzone i pozytywnie ocenione rezultaty, oraz dające się zidentyfikować warunki sukcesu lub przyczyny niepowodzenia. Dzięki tym cechom mogą być wzorami możliwymi do naśladowania i powtórzenia w innym miejscu – wskazywała prof. Barbara Rysz-Kowalczyk z Komisji Ekspertów ds. Osób Starszych działającej przy RPO.
W II edycji Złotej Księgi znalazły się następujące projekty:
- AKtywizaCJE SENIORÓW
- Dom Pomocy Społecznej Kluzeka Kraków
- Igrzyska dla osób z niepełnosprawnością
- Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Zarząd Rejonowy w Nowym Tomyślu
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Tomyślu
- Gimnazjum im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu
- Książka do domu
- Miasto Słupsk
- Miejska Biblioteka Publiczna im. M. Dąbrowskiej w Słupsku
- Latające Babcie z Plusem
- Stowarzyszenie kobiety.lodz.pl
- Park Śląski dla seniorów
- Fundacja Park Śląski w Chorzowie
- Portal senior.bialysotk.pl
- Stowarzyszenie Akademia plus 50 w Białymstoku
- Późne debiuty
- Stowarzyszenie Pracownia Filmowa „Cotopaxi” w Warszawie
- Radomski taniec pod gwiazdami
- Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o.o. w Radomiu
- Seniorzy i studenci – razem możemy więcej
- Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa w Warszawie
- Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej Politechniki Warszawskiej
- Fundacja Zaczyn w Warszawie
- Seniorzy seniorom – spotkania wakacyjne
- Lubelski Uniwersytet Trzeciego Wieku
- Spacery i mapy sentymentalne
- Laboratorium Innowacji Społecznych
- Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”
- Studio Graficzne i Filmowe „zespół wespół”