Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Zakończenie współpracy z dziennikarzem Radia Gdańsk, który podpisał apel ws "lexTVN". Interwencja Rzecznika

Data:
  • Radio Gdańsk rozwiązało współpracę z dziennikarzem Marcinem Mindykowskim, który podpisał apel w obronie stacji TVN
  • Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił prezesa tego radia o stanowisko w sprawie

Media poinformowały o natychmiastowym zwolnieniu, po dziewięciu latach pracy na rzecz Radia Gdańsk, dziennikarza Marcina Mindykowskiego. Jak wynika z tych informacji, decyzja o rozwiązaniu z nim współpracy miała być konsekwencją podpisania apelu „w obronie stacji TVN”. 

W sprawie wpłynęła skarga do Biura RPO. Przewodnicząca Koła Syndykatu Dziennikarzy przy Radiu Gdańsk S. A. napisała zaś do prezesa stacji: „Fakt zbieżności czasowej podpisania przez redaktora Marcina Mindykowskiego petycji w obronie wolności i niezależności mediów związanej z ustawą potocznie zwaną Lex TVN, dyscyplinująca rozmowa z kierownikiem Konradem Mielnikiem na ten temat, a następnie sporządzenie jednozdaniowego pisma o rozwiązaniu 9- letniej współpracy podpisanego przez prezesa Radia Gdańsk Adama Chmieleckiego, nie pozostawiają wątpliwości co do przyczyny utraty pracy przez naszego kolegę”.

RPO Marcin Wiącek poprosił prezesa Adama Chmieleckiego o stanowisko i poinformowanie o przyczynach decyzji dotyczącej Marcina Mindykowskiego.

VII.564.84.2021

Załączniki:

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Opis: Dochodzi odpowiedź
Operator: Łukasz Starzewski