Tour de Konstytucja ruszył w Polskę spod siedziby RPO. Spotkania, atrakcje, zawody, pikniki dla każdego
- O prawach i wolnościach nie możemy mówić tylko w Warszawie, Gdańsku czy Krakowie. Musimy dotrzeć do różnych miejscowości i pokazać, że Konstytucja służy każdemu obywatelowi. Ale i odpowiedzieć na pytania ludzi, gdy twierdzą, że Konstytucja im nie pomogła albo nie ma wpływu na ich życie. Otóż ma – my to wiemy i chcemy się tą wiedzą podzielić – mówi RPO Adam Bodnar.
- W piątek 4 czerwca, w rocznicę wyborów z 1989 r. spod siedziby Rzecznika Praw Obywatelskich ruszył w trzymiesięczną podróż po Polsce Tour-BUS”. Odwiedzi 90 miejscowości. Będzie przewoził zwój Konstytucji, materiały informacyjne i gadżety oraz pełnił funkcję mobilnego studia sprawozdawczego.
- Tour de Konstytucja to wydarzenie organizowane przez Fundację Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych z udziałem artystów, prawników i osób zaufania społecznego. Jego celem jest popularyzacja zapisów Konstytucji i praktyki ustrojowej wytworzonej przez ponad 20 lat obowiązywania obecnej ustawy zasadniczej.
- Akcji patronuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Nie jest wymierzona przeciw komukolwiek - podkreślają organizatorzy
4 czerwca - w związku z wyjazdem grupy działaczy demokratycznych - rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar zorganizował briefing prasowy przed Biurem RPO przy ul. Długiej 23/25.
- To będzie okazja do poważnej rozmowy z obywatelami o Konstytucji, która spaja nas wszystkich - podkreślał Adam Bodnar, który ruszył razem z działaczami w drogę do Radomia i Konziec, a potem odwiedzi z nimi jeszcze kilka innych miast.
Danuta Przywara, prezeska Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, zapowiadała zwiekszenie dzięki tej akcji "liczby przyjaciół Konstytucji". - Jako sędziowie uczymy się przy takich okazjach wiele od ludzi - mówił sędzia Igor Tuleya. Mec. Kinga Dagmara Siadlak, szefowa Stowarzyszenia Defensor Iuris, wskazywała, że adwokatura współdziała w ochronie praw i wolności obywateli. Rolę "tej małej książeczki", jaką jest Konstytucja, m.in. dla równości koboiet i mężczyzn, podkreślał Zbigniew Hołdys.
- Pomysł akcji zrodził się z potrzeby chwili i sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy w pandemii. Jako obywatele zaangażowali się obrony praw obywatelskich chcemy w końcu wyjść z dużych miast i pokazać się w Polsce – mówił organizator akcji Robert Hojda. - Konstytucja, wolność, jest na ustach wszystkich. Ale żeby zrozumieć, o co tej w Konstytucji chodzi, jak się ona przekłada na nasz, obywatelski język – z tym jest trochę trudniej. Mamy więc przygotowane ulotki - przewodniki z praktycznymi wskazówkami pomagającymi zrozumieć, czym Konstytucja jest dla nas, obywateli, jak jest obecna w codziennym naszym życiu, w sklepie, na ulicy, w szkole – dodaje.
Robimy otwarte spotkania w piknikowej, rodzinnej formie. Wydarzenia w kolejnych miejscowościach są organizowane oddolnie. Będą różne atrakcje z zawodami sportowymi włącznie. Będą nas wspierać prawnicy: sędziowie ze stowarzyszeń Iustitia (łac. Sprawiedliwość) i Themis (Themis jest grecką boginią sprawiedliwości), prokuratorzy z Lex Super Omnia (łac. Prawo ponad Wszystko) adwokaci z Defensor Iuris (łac. obrońca prawa), Helsińska Fundacja Praw Człowieka, oraz grupy obywatelskie działające w przestrzeni publicznej jak Ogólnopolski Strajk Kobiet, Wolne Sądy, Komitet Obrony Demokracji, edukacyjny Protest z Wykrzyknikiem, Zbigniew Hołdys, Radomianie Stowarzyszenie Radomianie Dla Demokracji0, bo w Radomiu 4 czerwca o godz. 16 na Placu Konstytucji akcja się zaczyna, również są współorganizatorami tego wydarzenia.
- Nasza akcja nie jest przeciwko komuś. Jest dla obywateli. Chcielibyśmy pokazać tym, że jako obywatele potrafimy się zorganizować niezależnie od tego, co się dzieje w polityce. Brakuje nam dialogu. Jesteśmy podzieleni, ale możemy spróbować przynajmniej przełamać lody – podkreśla Robert Hojda. Chcemy zacząć dialog między Polakami, którzy zostali podzieleni.
Wszystkie informacje dotyczące spotkań są dostępne na stronie https://www.tour-de-konstytucja.pl