Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Czy jest obowiązkowa kwarantanna dla przyjeżdżających ze Szwajcarii? – pytanie na infolinię 800-676-676

Data:

Osoby przyjeżdżające do Polski nadal muszą odbywać 10-dniową kwarantannę. Obowiązek ten dotyczy także osób przyjeżdżających z krajów strefy Schengen (w tym Szwajcarii), jeśli podróż odbywają środkiem publicznego transportu zbiorowego (samolotem, pociągiem, autokarem, busem).

Z obowiązku poddania się kwarantannie zwalnia m.in. zaszczepienie przeciw COVID-19 (pełen cykl złożony z dwóch dawek szczepionki) lub negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 uzyskany w ciągu 48 godzin przed wjazdem do Polski.

Podstawa prawna:

  • rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. poz. 2316);
  • rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 stycznia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 91);
  •  rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 stycznia 2021 r. (Dz. U. poz. 207) zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Stan prawny na dzień 28.02.2021

Autor informacji: Wydział Przyjęć Interesantów
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk