Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Spotkanie RPO z wychowankami Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Czuchowie Pieńkach

Data:
Tagi: wydarzenie

Do odwiedzenia Czuchowa zaprosiły rzecznika wychowanki i dyrekcja MOW. W ośrodku przebywa około 30 dziewcząt w wieku 13-18 lat, które miały doświadczenia różnorakich kryzysów. Starają się tutaj wyjść na prostą, skończyć szkołę, przygotować do pełnienia ról w rodzinie, społeczeństwie, a także zdobyć uprawnienia zawodowe.

Działają w kilkunastu bardzo zróżnicowanych kołach zainteresowań: grupa kulinarna, plastyczna, taneczno-muzyczna, podróżnicza, jeździectwo, tajski boks, pływanie. Każda znajdzie coś dla siebie.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia z bycia mamą. Dziewczyna otrzymuje lalkę – fantom niemowlaka i zajmuje się nią przez 48 godzin z przerwami na lekcje w szkole. Wtedy lalka przebywa w żłobku. Dziewczyny karmią, przewijają, usypiają, uspokajają płaczące (również w nocy) niemowlę.

To wymagające zajęcia pokazujące w pigułce, czym jest macierzyństwo w pierwszym okresie życia dziecka.

Popularny był również kurs ze stylizacji paznokci, zakończony certyfikatem uprawniającym do wykonywania tych usług.

Dziewczyny z MOW starają się działać społecznie. Ostatnio z okazji Dnia Babci i Dziadka odwiedziły mieszkańców domu pomocy społecznej (przywożąc własnoręcznie wykonany tort). Na miejscu grały z nimi w karty i gry planszowe, spacerowały i rozmawiały. Planują kolejne wizyty. W październiku 2016 r. w ramach wolontariatu razem z dziećmi w Gminnym Ośrodku Kultury w Platerowie wspólnie się bawiły, robiły zabawki (np. jeżyki z szyszek) i ćwiczyły z tzw. chustą animacyjną.

Odwiedzają też dzieci korzystające ze świetlicy socjoterapeutycznej w Siedlcach.

W rozmowie z rzecznikiem opowiadały co udało im się zmienić w swoim życiu, co jest ich największym problemem, czego nie lubią (poprzednich szkół i pracujących w nich nauczycieli, którzy nie potrafili nawiązać z nimi kontaktu, nie pomagali, a jedynie stawiali złe oceny).

Na koniec rzecznik zapytał co najważniejszego chciałyby mu powiedzieć?

Usłyszał: Chcemy, żeby Pan pamiętał, że jesteśmy fajne; żeby Pan pamiętał o tym do końca życia.

Zapewne niedługo dojdzie do kolejnego spotkania w Czuchowie , ponieważ rzecznik obiecał przeprowadzenie warsztatów dotyczących praw człowieka i obywatela dla wychowanek MOW.

Więcej o MOW:

http://mowczuchow.pl/portal.php?article=0&sid=a5ce6170d9e181449ca334546107f252

Autor informacji: Agnieszka Jędrzejczyk
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk
Data:
Operator: Agnieszka Jędrzejczyk