Biuletyn Informacji Publicznej RPO

24 i 25 stycznia - spotkania regionalne RPO w Dąbrowie Górniczej, Łaziskach Górnych i Mikołowie

Data:
,
Tagi: kalendarium

- Przy okazji szczytu COP-24 w Katowicach spotkałem się z aktywistami działającymi na Śląsku i w Zagłębiu na rzecz ochrony środowiska. Zobowiązałem się wtedy przyjechać do nich na miejsce – do Dąbrowy Górniczej, Mikołowa i Łazisk Górnych. Te wizyty pozwalają zobaczyć problem, uświadomić sobie jego dramatyzm i szukać sposobów wsparcia – powiedział dziennikarzom na konferencji prasowej w Katowicach podsumowującej spotkania regionalne 24 i 25 stycznia RPO Adam Bodnar.

Rzecznikowi  w czasie spotkań towarzyszyli eksperci z Biura i oni też komentowali na konferencji to, co zobaczyli.

- Wizyta potwierdziła, że mamy problem z działaniem administracji ochrony środowiska. A że jako RPO mam prawo żądania wszczynania postępowań, to będziemy – po analizie sytuacji - z tego prawa korzystać – powiedział dyr. Łukasz Kosiedowski z Biura RPO.

- Jednym z narzędzi, jakie może stosować RPO, jest przyłączenie się do postępowań sądowych. Przyłączyliśmy się do sprawy rybnickiego aktywisty o ochronę dób osobistych naruszonych przez zanieczyszczenie środowiska – dodała mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, koordynatorka programu sądowych postępowań strategicznych w Biurze RPO.

- Rzecznik  przyjechał na zaproszenie organizacji społecznych, które walczą o środowisko i o jakość życia swoją i swoich dzieci. Widzimy, jak są osamotnieni, bo ci, co powinni ich wspierać, zasłaniają się lukami w prawie albo ograniczają się do przesyłania dokumentów miedzy urzędami. Ale mam do was apel: – Wspierajcie ich. Nie dajcie sobie wmówić, że to szaleńcy, osoby nawiedzone. Oni tylko domagają się respektowania swoich praw konstytucyjnych – zwróciła się do dziennikarzy dyr. Barbara Imiołczyk, szefowa Centrum Projektów Społecznych BRPO.

Spotkania odbyły się w:

  • Dąbrowie Górniczej - 24 stycznia (czwartek) w godzinach 11.30-13.30 w Urzędzie Miasta, ul. Graniczna 21
  • Łaziskach Górnych - 24 stycznia (czwartek) w godzinach  17.30-19.30 w Miejskim Domu Kultury, ul. JP II 2
  • Mikołowie – 25 stycznia (piątek) w godzinach 9.00-11.00, w Miejskiej Bibliotece Publicznej, ul. Karola Miarki 5

Relacje ze spotkań - poniżej.

Autor informacji: Agnieszka Jędrzejczyk
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk
Data:
Operator: Agnieszka Jędrzejczyk