Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich w sprawie ACTA

Data:

Po apelu Rzecznik Praw Obywatelskich o przeprowadzenie na największych uczelniach debat obywatelskich i paneli społecznych dotyczących ACTA odbyły się one:

  • Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, Warszawa, 16 lutego
  • Uniwersytet Śląski: 20 lutego, godz. 12:00
  • Akademii Frycza Modrzewskiego, Kraków: 24 lutego, godz. 11:00
  • Uniwersytet Łódzki: 27 lutego, godz. 17:00
  • Collegium Civitas: 22 marca, godz. 15:00

W Collegium Civitas pod patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich odbyła się debata: "ACTA – co wiemy a czego domyślamy się?". W dyskusji głos zabrali m.in. prof. Irena Lipowicz, Igor Ostrowski, Wiceminister Administracji i Cyfryzacji RP, sędzia Wiesław Johann, dr Marek Troszyński z Centrum Badań nad Nowymi Mediami Collegium Civitas – 22 marca 2012 r.


Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz uczestniczyła w debacie na temat umowy ACTA, która odbyła się na Uniwersytecie Łódzkim. Głos w dyskusji zabrali m.in. przedstawiciele środowisk akademickich, organizacji pozarządowych i mediów – 27 lutego 2012 r.


Pod Honorowym Patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich w Krakowskiej Akademii im. A. F. Modrzewskiego odbył się panel społeczny „ACTA – wolności i prawa w Internecie”. Głos w dyskusji na temat umowy ACTA zabrali m.in. przedstawiciele RPO: Mirosław Wróblewski i Marta Kolendowska-Matejczuk – 24 lutego 2012 r.


Stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie możliwych skutków związania się Polski umową ACTA dla praw i wolności człowieka i obywatela w Polsce - 21 lutego 2012 r.

Stanowisko RPO w sprawie ACTA - Komunikat prasowy – 21 lutego 2012 r.PDF
- Stanowisko RPO w sprawie ACTA - list do Prezydenta RP – 21 lutego 2012 r. PDF
- Wystąpienie RPO do Premiera w sprawie ACTA - 25 stycznia 2012 r. PDF
 


Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Irena Lipowicz spotkała się z Piotrem Żuchowskim, Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Dominikiem Skoczkiem, Dyrektorem Departamentu Własności Intelektualnej i Mediów MKiDN. Przedmiotem rozmów były problemy wynikające z podpisania przez Polskę umowy ACTA - 17 lutego 2012 r.


Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Ryszard Czerniawski wziął udział w zorganizowanej przez Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej debacie "Internet w Realu. ACTA, PIPA, SOPA" – 16 lutego 2012 r.


W Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, prof. Irena Lipowicz spotkała się z Posłem na Sejm RP Wincentym Elsnerem w ramach rozmów i konsultacji dotyczących umowy ACTA – 13 lutego 2012 r.


W Biurze Rzecznik Praw Obywatelskich kontynuowane są analizy prawne i konsultacje z ekspertami i organizacjami pozarządowymi w sprawie podpisania przez Polskę umowy ACTA. Prof. Irena Lipowicz rozmawiała na ten temat z Katarzyną Szymielewicz, Prezeską Fundacji Panoptykon i reprezentantem środowiska internatutów Piotrem Waglowskim - 9 lutego 2012 r.


Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpiła w sprawie umowy ACTA do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich, władz Międzynarodowego Instytutu Ombudsmana oraz Ombudsmanów państw Grupy Wyszehradzkiej. RPO poinformowała o toczącej się w Polsce debacie na ten temat, jak również poprosiła Ombudsmanów o informację i opinie dotyczące ACTA w ich krajach – 9 lutego 2012 r.

- Wystąpienie RPO do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich – 9 lutego 2012 r. (wersja angielska).PDF
- Wystąpienie RPO do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich – 9 lutego 2012 r. (wersja polska).PDF


Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz spotkała się z przedstawicielami Obywatelskiego Forum Legislacji. Podczas spotkania dyskutowano na temat braku lub niewystarczających konsultacji społecznych w procesie legislacyjnym. Jednym z tematów było podpisanie przez Polskę umowy ACTA – 9 lutego 2012 r. 


W wypowiedzi dla stacji telewizyjnej Polsat News Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz poinformowała, że jeszcze przed europejską debatą, do 20 lutego br. przedstawi swoje stanowisko w sprawie podpisania przez Polskę umowy ACTA. Obecnie w Biurze RPO prowadzone są analizy prawne i konsultacje z ekspertami oraz organizacjami pozarządowymi. Gromadzone są również wnioski z debat społecznych dotyczących tej problematyki - 7 lutego 2012 r.


Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz spotkała się z dr Grzegorzem Sibigą. Przedmiotem rozmów była sytuacja prawna związana z podpisaniem przez Polskę umowy ACTA – 7 lutego 2012 r. 


Pełnomocnik Terenowy Rzecznika Praw Obywatelskich w Gdańsku Krzysztof Szerkus wziął udział w debacie na temat ACTA, która odbyła się w Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Uczestniczyli w niej m.in. Minister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych Wojciech Wiewiórowski, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Żuchowski, przedstawiciele wydawców, branży IT, mediów, studenci i reprezentanci osób zbierających podpisy o referendum w sprawie odrzucenia ACTA. Jak podkreślono wnioski z gdańskiej debaty zostaną spisane i wysłane do RPO – 4 lutego 2012 r. 


W Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz spotkała się z Ministrem Administracji i Cyfryzacji Michałem Bonim. Przedmiotem rozmów były problemy związane z funkcjonowaniem debaty publicznej w Polsce oraz propozycja RPO zorganizowania paneli społecznych na największych polskich uczelniach dotyczących ACTA. Po spotkaniu odbyła się konferencja prasowa prof. Ireny Lipowicz - 2 lutego 2012 r.



Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Irena Lipowicz na zaproszenie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego uczestniczyła w Pałacu Prezydenckim w spotkaniu, w którym wzięli również udział Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Minister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni. Przedmiotem rozmów było podpisanie przez Polskę umowy ACTA - 2 lutego 2012 r.


Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz odpowiadała na pytania internautów serwisów: wykop.pl i bankier.pl. Głównym tematem rozmowy było ratyfikowanie przez Polskę umowy ACTA - 2 lutego 2012 r.


Prezydent RP Bronisław Komorowski zwrócił się do Rzecznika Praw Obywatelskich o zajęcie stanowiska, czy ratyfikacja umowy ACTA wpłynie na ograniczenie praw obywatelskich. Do Biura RPO wpłynęło już ponad tysiąc skarg od obywateli w sprawie podpisania przez Polskę umowy ACTA. Wcześniej, w piśmie do Premiera Donalda Tuska (25 stycznia br. czyli jeszcze przed podpisaniem umowy) RPO wyraziła swoje zastrzeżenia i obawy związane z tym aktem oraz poprosiła o wyjaśnienia dotyczące trybu konsultacji. Rzecznik wystąpiła również do Ministra Administracji i Cyfryzacji Michała Boniego z propozycją zorganizowania na największych polskich uczelniach specjalnych paneli społecznych (debat publicznych) na temat ratyfikacji ACTA. W Biurze RPO trwa obecnie dalsza analiza prawna ACTA oraz zgłaszanych skarg. W najbliższym czasie powinny wpłynąć informacje i wyjaśnienia od rządu - 1 lutego 2012 r.

- Pismo Prezydenta RP – 1 lutego 2012 r.PDF
- Wystąpienie RPO do Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie debaty publicznej na temat ratyfikacji ACTA.PDF
- Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Premiera w sprawie ACTA – 25 stycznia 2012 r.PDF


Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie debaty publicznej na temat ratyfikacji ACTA. Prof. Irena Lipowicz zaproponowała m.in. przeprowadzenie na największych uczelniach paneli społecznych połączonych z transmisją internetową - 31 stycznia 2012 r.

- Wystąpienie RPO do Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie debaty publicznej na temat ratyfikacji ACTA.PDF


Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Premiera w sprawie ACTA – 25 stycznia 2012 r.

- Wystąpienie RPO do Premiera w sprawie ACTA - 25 stycznia 2012 r. PDF


Rzecznik Praw Obywatelskich podjął z urzędu sprawę braku konsultacji społecznych przy przyjmowaniu przez Polskę międzynarodowych zobowiązań (ACTA) mogących mieć wpływ na ograniczenie prywatności i wolności słowa obywateli w przestrzeni Internetu – 23 stycznia 2012 r.

 

Załączniki:

Autor informacji: Agnieszka Jędrzejczyk
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk
Data:
Operator: Agnieszka Jędrzejczyk