Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o zajęcie się prawami Polaków w Wielkiej Brytanii do swojego brytyjskiego odpowiednika

Data:

- Obywatele polscy, którzy korzystając z wolności poruszania się i pracy w Unii Europejskiej, pracują w Wielkiej Brytanii, są przedmiotem stałej troski polskiego ombudsmana – pisze Adam Bodnar w liście do Davida Isaaca, przewodniczącego brytyjskiej Komisji Równości i Praw Człowieka

Zadaniem tej Komisji, której biura znajdują się w Londynie, Manchesterze, Glasgow i Cardiff, jest propagowanie i monitorowanie praw człowieka, a także ochrona, zapewnienie przestrzegania i propagowanie równości w ramach dziewięciu chronionych obszarów, takich jak wiek, niepełnosprawność, płeć, rasa, religia i wyznanie, ciąża i macierzyństwo, związek małżeński i związek partnerski, orientacja seksualna i zmiana płci. 

- Współpraca międzynarodowa w przypadku zagrożenia praw osób czasowo lub stale przebywających poza krajem urodzenia – w tym wypadku Polaków – jest kluczowa. Dlatego RPO prosi Davida Isaaca o przyjrzenie się sprawom ostatnich ataków. Chciałby też poznać opinię swego odpowiednika o sytuacji Polaków na Wsypach.

RPO dziękuje też w liście za reakcję władz brytyjskich na wystąpienia wrogie wobec Polaków – szczególnie za wystąpienie premier Theresy May w czasie lipcowej wizyty w Polsce.

Autor informacji: Agnieszka Jędrzejczyk
Data publikacji: 2016-09-05 14:29:30
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk