Sprawa udziału osób z oddziałów psychiatrycznych w wyborach Prezydenta RP
- Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk spytał konsultantów wojewódzkich w dziedzinie psychiatrii, jak oddziały psychiatryczne przygotowują się do głosowania w wyborach Prezydenta RP
- Jest bowiem wiele wyzwań, które mogą powodować praktyczne trudności w skorzystaniu przez pacjentów tych oddziałów z prawa do oddania głosu
Marszałek Sejmu RP zarządził wybory Prezydenta RP na 18 maja 2025 r. Wybory powszechne, a zwłaszcza wybór najwyższego przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej, to wydarzenie istotne dla wielu osób. Wskazując konkretną osobę do pełnienia tej funkcji, wyborcy mają świadomość wpływu na funkcjonowanie państwa.
Zdarza się jednak, że wydarzenia losowe prowadzą do komplikacji w realizacji tego konstytucyjnego uprawnienia. Jedną z nich jest długotrwały pobyt na oddziale psychiatrycznym, zwłaszcza w jego części zamkniętej lub szczególnie monitorowanej.
Analiza spraw dotyczących badania przestrzegania praw wyborczych tych pacjentów wskazuje na wiele wyzwań, które mogą powodować praktyczne trudności w skorzystaniu przez nich z prawa do oddania głosu (np. zatrzymanie dowodu osobistego pacjenta w depozycie). Często jest to związane z chęcią zagwarantowania pacjentowi możliwości powrotu do zdrowia w sposób jak najmniej dla niego uciążliwy.
Chodzi m.in. o osoby, które z powodu aktualnego etapu kryzysu zdrowia psychicznego, w tym zdiagnozowanych jednostek chorobowych, doświadczają m.in. stanów dysocjacyjnych o różnym nasileniu, dezorientacji, pobudzenia, bardzo silnie obniżonego nastroju czy dekompensacji.
Wśród nich grupą wymagającą szczególnej uważności są osoby, których stan zdrowia uzasadnia wprowadzenie farmakoterapii lub intensywnego monitoringu, m.in. w związku z doświadczaniem stanów psychotycznych, które mogą stwarzać określone ryzyka.
Pacjenci z tej grupy nie są osobami ubezwłasnowolnionymi, mogą wykonywać czynne prawo wyborcze i brać udział w wyborach. Jednocześnie u personelu medycznego może pojawić się obawa co do możliwości zgody na swobodne wyjście pacjenta do lokalu wyborczego znajdującego się poza oddziałem, np. w innym budynku (nawet na terenie tego samego szpitala).
W związku z tym ZRPO poprosił konsultantów wojewódzkich o informacje nt. działań, jakie placówki psychiatryczne na terenie ich właściwości planują podjąć w celu zapewnienia pacjentom możliwości udziału w zbliżających się wyborach prezydenckich.
Stanisław Trociuk pyta, w jaki sposób, przy uwzględnieniu zasygnalizowanych uwarunkowań, oddziały psychiatryczne planują przygotować się do głosowania w wyborach Prezydenta RP.
VII.602.7.2025