Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Koronawirus. RPO interweniuje w sprawie ratownika medycznego, który bez testu na COVID-19 nie może wrócić do pracy

Data:
  • Ratownik medyczny skarży się na brak możliwości poddania się badaniom na obecność koronawirusa – a mógł mieć kontakt z pacjentką, która zmarła
  • Mimo upływu wielu dni takie badania nie zostały wykonane
  • Skarżący nadal nie wie czy może bezpiecznie pracować, nie stanowiąc zagrożenia dla pacjentów i personelu medycznego
  • RPO prosi Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego o wyjaśnienia 

Do Rzecznika zwrócił się ratownik medyczny, który pod koniec marca najprawdopodobniej miał styczność z osobą zarażoną koronawirusem. 

Pacjentka w wieku 80 lat trafiła do szpitala z dusznościami i wysoką gorączką. Niestety nie przeprowadzono u niej badań pod kątem zarażenia koronawirusem, gdyż zmarła (przyczyna śmierci: niewydolność krążeniowo-oddechowa oraz zapalenie płuc o nieznanej etiologii).

Ratownik - mając świadomość powagi sytuacji - wielokrotnie kontaktował się z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną  ws. możliwości przeprowadzania u niego i pozostałych członków załogi testów na COVID-19. Niestety, mimo upływu wielu dni takie badania nie zostały wykonane, a on nadal nie wie czy może bezpiecznie podjąć pracę nie stanowiąc zagrożenia dla pacjentów i personelu medycznego, z którym współpracuje.

Ratownik ten powinien już zaczynać pracę na oddziale geriatrycznym, gdzie miałby się opiekować pacjentami szczególnie narażonymi na zarażenie koronawirusem, a następnie pełnić dyżur w pogotowiu ratunkowym.

V.7013.60.2020

Autor informacji: Dagmara Derda
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski