Prokuratura nie może ustalić, co stało się z postępowaniami, o których informował w Sejmie minister Mariusz Kamiński
Rzecznik Praw Obywatelskich kontynuuje swoje działania podjęte w związku z wystąpieniem Ministra - Koordynatora Służb Specjalnych Mariusza Kamińskiego podczas posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 11 maja 2016 r., w którym zostały przedstawione informacje o szerokim zakresie inwigilowania różnych grup społecznych i osób w latach 2007 – 2015 przez służby specjalne oraz zaniechaniach podejmowania działań przez te służby w przypadkach, gdy ich prowadzenie było nieodzowne.
W sprawie tej Rzecznik, pismem z dnia 8 marca 2017 r., zwrócił się ponownie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego z prośbą o poinformowanie, do jakich prokuratur regionalnych lub wydziałów zamiejscowych Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji przekazane zostały wszystkie zawiadomienia o popełnieniu przestępstw (wspomniane przez ministra Mariusza Kamińskiego) oraz jakie sygnatury zostały nadane postępowaniom w tych sprawach w poszczególnych jednostkach.
Z odpowiedzi udzielonej Rzecznikowi pismem z 28 kwietnia 2017 r. przez Prokuraturę Krajową wynika, że nie jest możliwe ustalenie w prokuraturze, których spraw dotyczyło wystąpienie Ministra Mariusza Kamińskiego.
- W okresie od 11 maja 2016 r. do 1 czerwca 2016 r. wpłynęła znaczna, przekraczająca 19 spraw, ilość skierowanych przez służby nadzorowane przez Pana Ministra Mariusza Kamińskiego zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstw. Każda z tych spraw została rozpoznana indywidualnie. Nie miało miejsca przekazanie wyodrębnionej grupy 19 zawiadomień, dotyczących podnoszonej przez Pana Rzecznika problematyki – wskazuje Przemysław Funiok dyrektor Biura Prezydialnego Prokuratury Krajowej. Dodał, że jedynie Pan Minister Mariusz Kamiński posiada precyzyjną wiedzę, które jednostki prokuratury prowadzą postępowania we wspomnianych sprawach.