Kwestie dotyczące komunikacji w relacjach z osobami starszym - posiedzenie Komisji Ekspertów ds. Osób Starszych
W Biurze RPO odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Ekspertów do spraw Osób Starszych.
Głównym tematem spotkania były kwestie dotyczące komunikacji w relacjach z osobami starszymi. Danuta Parlak w swoim wystąpieniu przedstawiła negatywne skutki dla osób starszych używania wobec nich języka protekcjonalnego, który jest powszechną formą komunikacji stosowaną zarówno przez opiekunów, jak i bliskich.
W trakcie spotkania stworzona została lista działań, które należałoby podjąć, aby skutecznie dotrzeć do osób starszych i personelu świadczącego opiekę nad seniorami z informacjami o tym, jak przeciwdziałać takiemu zjawisku. Członkowie Komisji postulowali, by RPO wystąpił do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie włączenia do programów kształcenia kadr odpowiednich treści, mających zapobiegać stygmatyzacji osób starszych i w konsekwencji ich dyskryminacji.
Na spotkaniu przyjęto także plan pracy Komisji Ekspertów ds. Osób Starszych na 2017 rok.
Po ożywionej dyskusji ustalono, że kolejne posiedzenia Komisji będą poświęcone::
- spotkanie 23 maja: dyskryminacja – wymiar prawny i etyczny
- spotkanie 15 września: diagnoza zjawiska przemocy i nadużyć wobec osób starszych
- spotkanie 14 listopada: wstępna analiza wprowadzonych zmian dotyczących:
- przepisów Kodeksu pracy dotyczących osób starszych w miejscu pracy - w związku z obniżeniem wieku emerytalnego (przy udziale przedstawiciela Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy),
- konsekwencji zmian wprowadzonych przepisami o sieciowaniu szpitali dla dostępności opieki zdrowotnej osób starszych.
Ponadto na 26 września planowana jest konferencja na temat wsparcia osób chorujących na chorobę Alzheimera i ich opiekunów.