Odwołane loty - Polacy nie mogą opuścić Białorusi. RPO interweniuje u konsula w Mińsku

Data:
  • Polscy obywatele mają trudności z opuszczeniem Białorusi po odwołaniu połączeń lotniczych m.in. przez Polskę z tym krajem w związku z porwaniem samolotu Ryaniar
  • Rzecznik Praw Obywatelskich prosi konsula RP w Mińsku o informacje w tej sprawie

Obywatel poskarżył się RPO, że 25 maja - na mniej niż 24 godziny przed odlotem - odwołano rejs z Mińska do Warszawy planowany na 26 maja. Jako przyczynę podano sytuacje pandemiczną.

Ani ambasada RP, ani LOT nie zaoferowały mu pomocy w powrocie (wraz z żoną i małym dzieckiem) do kraju - mimo napiętej sytuacji między  Białorusią a UE, w tym Polską.

Granice przekraczali oni bez wiz ze względu na podróż samolotem - a powrót drogą lądową bez nich nie jest możliwy. Ambasada RP zaproponowała odwiedziny w białoruskim MSW z prośbą o wydanie specjalnego pozwolenia na powrót drogą lądową. Z uwagi na obecną sytuacje polityczną wzbudziło to mieszane uczucia obywatela, który czuje się pozostawiony bez wsparcia swego państwa.

RPO zwrócił się do Piotra Apostolidisa, kierownika wydziału konsularnego ambasady RP w Mińsku o informację o działaniach w tej sprawie. Pyta też, czy problem z powrotem do Polski dotyczy większej liczby polskich obywateli.

AKTUALIZACJA: Obywatelowi zaoferowano powrót drogą lotniczą z przesiadką w innym państwie. 

VII.531.41.2021

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji: 2021-05-27 13:40:58
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data: 2021-06-09 14:03:44
Operator: Łukasz Starzewski