Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Odznaka honorowa RPO dla Aleksandry Dyrdy – sądowej kuratorki z Cieszyna

Data:

W Sądzie Rejonowym w Cieszynie odbyła się uroczystość wręczenia Odznaki Honorowej RPO „Za zasługi dla ochrony praw człowieka” Aleksandrze Dyrdzie, zawodowej kuratorce sądowej. Odznakę wręczył laureatce rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, a laudację wygłosiła Urszula Szwaja, Kierownik Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej.

Aleksandra Dyrda ukończyła Uniwersytet Wrocławski. Przez 5 lat pełniła funkcję kuratora społecznego w wydziale rodzinnym Sądu Rejonowego Wrocław-Śródmieście. Od 1998 r. pracuje jako kurator zawodowy w Sądzie Rejonowym w Cieszynie w Zespole Kuratorskiej Służby Sądowej dla dorosłych. W 2008 r. została mianowana na stanowisko kuratora specjalisty.

Swoją wiedzę zdobywała na licznych kursach i szkoleniach z zakresu: przemocy w rodzinie, narkomanii, problemów alkoholowych, technik mediacji.

W styczniu 2014 r., w trakcie wykonywania czynności zawodowych stanęła w obronie bezbronnej kobiety, narażając się na agresję ze strony dozorowanego. Jej profesjonalne działanie zadecydowało o tym, że nie doszło do tragedii.

W pracy niezwykle oddana i zaangażowana, wrażliwa na krzywdę innych, mniej zaradnych życiowo. Zawsze gotowa pomagać tym, którzy tej pomocy potrzebują. Nieustająco staje w obronie praw i wolności obywatelskich osób podlegających oddziaływaniom Kuratorskiej Służby Sądowej.

Wręczenie odznaki honorowej było również hołdem dla pracy całej grupy kuratorów. Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar przeczytał fragment książki Piotra Matysiaka "Na marginesach życia". Książka jest poruszającym obrazem pracy kuratora...

"Stoję oto w drzwiach mieszkania, a rzeczone dzieci wpatrują się we mnie z zaciekawieniem, ale i z widocznym w oczach strachem, jakby pytały, co teraz będzie. Sam się nad tym zastanawiam. Zaczynam od małego:

- Macie tu jakąś sąsiadkę, panią, co do was przychodzi?

Nie mogę za bardzo zostawić ich samych, chociaż dzieciaki nie raz pewnie same całe dnie spędzały, ale poczucie obowiązku i radości z marnowania soboty robi swoje. Dlaczego nie potrafię się nie przejmować? Mieć w d... system i robić tylko to, co do mnie należy? O piętnastej w domu z poczuciem spełnionego obowiązku zawodowego. Kapcie, telewizja i odpoczynek.

W tej pracy trzeba mieć oczy i uszy dookoła głowy. Niech coś się stanie, to pierwsze pytanie - a gdzie był kurator i pomoc społeczna?

Wszyscy szukają winnych... "

Odznaka honorowa Rzecznika Praw Obywatelskich „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka” została ustanowiona 2 listopada 2009 r. Jest zaszczytnym wyróżnieniem za szczególne osiągnięcia na rzecz praw człowieka. Może zostać nadana obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej, obywatelom państw obcych a także organizacjom i instytucjom. Jej laureatami są m.in. Władysław Bartoszewski, Jerzy Owsiak, Polska Akcja Humanitarna, Caritas Polska, Stowarzyszenie „Memoriał”.

Ważne linki:

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk
Data:
Operator: Agnieszka Jędrzejczyk