„Musimy uruchomić powszechny społeczny monitoring osób potrzebujących pomocy”. Apel RPO w związku ze zbliżającą się falą mrozów
- Rzecznik Praw Obywatelskich zwykle opiera swoje wystąpienia o krajowy i międzynarodowy porządek prawny, ale mam wrażenie że dziś nie ma potrzeby, by cytować odpowiednie przepisy. Dziś jest nam potrzebna szczególna wrażliwość wszystkich osób, które mogą w tej trudnej sytuacji pomóc wszystkim potrzebującym. Musimy uruchomić powszechny społeczny monitoring osób potrzebujących pomocy – apelował zastępca RPO Krzysztof Olkowicz podczas konferencji prasowej w Biurze RPO poświęconej m.in. sytuacji osób w kryzysie bezdomności.
O tym, jak możemy pomóc osobom bezdomnym w okresie zbliżających się mrozów mówili także: Adrianna Porowska z Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej i współprzewodnicząca Komisji ds. Przeciwdziałania Bezdomności przy RPO, dr Maria Sielicka-Gracka ze Stowarzyszenia "Lekarze Nadziei" - Przychodnia dla Bezdomnych oraz Andrzej Stefański Główny Koordynator ds. Projektów Regionalnych w Biurze RPO.
- Chcemy podziękować wszystkim tym, którzy już pomagają, służbom mundurowym, policji, straży miejskiej oraz samorządom, które aktywnie pomagają osobom bezdomnym – mówił Andrzej Stefański. Podkreślał, że bardzo ważne jest też abyśmy zainteresowali się sytuacją osób w naszym najbliższym otoczeniu. Czasem wystarczy sprawdzić, czy ktoś nie mieszka w nieogrzewanej altance działkowej, czy sąsiad ma sprawny system wentylacyjny, czy osoba mieszkająca samotnie nie została przez śnieg odcięta od świata.
- Poprzedniej zimy zamarzło około stu osób. Bilans tegorocznej może być jeszcze bardziej tragiczny – ostrzegała Adrianna Porowska. Wskazywała jednocześnie, że brakuje kompleksowych danych na temat sytuacji osób bezdomnych. Przypomniała Komisja Ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności przedstawiła Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szereg rekomendacji w sposobie organizacji i zakresie ogólnopolskiego badania liczby osób bezdomnych. Dane te są bowiem niezwykle ważne dla kreowania polityki społecznej państwa.
Dr Maria Sielicka-Gracka ze Stowarzyszenia „Lekarze Nadziei” opowiadała o tym, z jakimi dolegliwościami najczęściej zgłaszają się do niej osoby bezdomne. Wskazywała, jak można im pomóc w okresie mrozów. Podkreślała, jest że najważniejsze jest to, aby osoby te znalazły schronienie.
- Wrażliwości społecznej nie można ująć w przepisach prawa, nie można jej zadekretować, ale w tych trudnych dniach jestem przekonany, że wszyscy zdamy egzamin: władze państwowe, samorządowe, organizacje społeczne, media. Wszyscy powinniśmy reagować, tak aby nikt kto potrzebuje pomocy nie pozostał sam – podkreślił Krzysztof Olkowicz.