O możliwość wyboru korzystniejszego świadczenia [art. 12 – Równość wobec prawa, art. 28 – Odpowiednie warunki życia i ochrona socjalna]*
Nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych wyraźnie uwidoczniła zróżnicowanie wysokości świadczeń przysługujących rodzicom opiekującym się niepełnosprawnymi dziećmi. W listach do Rzecznika Praw Obywatelskich osoby, które mają ustalone prawo do świadczeń emerytalno-rentowych, podnoszą swoje poczucie krzywdy z powodu wykluczenia z grona osób uprawnionych do ubiegania się o wyższe świadczenie pielęgnacyjne. W ich obronie Rzecznik wystąpił do Ministra Pracy i Polityki Społecznej z prośbą o przedstawienie stanowiska w sprawie umożliwienia osobom opiekującym się niepełnosprawnym dzieckiem lub osobą dorosłą, które mają ustalone prawo do emerytury lub renty i spełniają warunki do uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego - wyboru korzystniejszego świadczenia, a także o rozważenie możliwości podjęcia prac legislacyjnych w przedstawionym zakresie.
Opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy nabyli uprawnienia do wcześniejszej emerytury, obecnie pobierają niższe świadczenie emerytalne niż aktualna wysokość świadczenia pielęgnacyjnego. Obowiązujące przepisy nie przewidują możliwości rezygnacji z przyznanego świadczenia w postaci emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinnej, świadczenia przedemerytalnego, a zawieszenie/wstrzymanie wypłaty wyżej wymienionych świadczeń na wniosek emeryta lub rencisty nie powoduje uzyskania statusu osoby bez ustalonego prawa do tych świadczeń. Zdaniem Rzecznika istnieje potrzeba rozważenia możliwości wprowadzenia do ustawy o świadczeniach rodzinnych wyraźnej regulacji prawnej, umożliwiającej dokonanie wyboru korzystniejszego świadczenia.