Biuletyn Informacji Publicznej RPO

NFZ żąda od lekarzy zwrotu pieniędzy za wystawianie recept na nierefundowane mleko ratujące życie. Interwencja RPO

Data:
  • Specjalne mleko dla dzieci z bardzo ciężką alergią jest refundowane przez NFZ tylko do 18. miesiąca życia
  • Wobec zagrożenia zdrowia lub życia dzieci niektórzy lekarze przepisują je również starszym pacjentom, bo inne refundowane mleko zastępcze powoduje u nich dotkliwe reakcje alergiczne
  • NFZ żąda teraz od tych lekarzy zwrotu pieniędzy i wystawia im wezwania do zapłaty sięgające dziesiątek, a nawet setek tysięcy złotych
  • RPO interweniuje w Narodowym Funduszu Zdrowia

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają informacje o lekarzach, którzy dostają od Narodowego Funduszu Zdrowia wezwania do zapłaty, bo wystawiali recepty na nierefundowane mleko ratujące życie i zdrowie pacjenta.

Chodzi o specjalne mleko, które jest mieszanką aminokwasową dla dzieci z bardzo ciężką alergią. Jedna puszka tego mleka, starczająca choremu dziecku jedynie na dwa dni, bez refundacji kosztuje średnio 170 zł. NFZ refunduje je tylko do 18. miesiąca życia. Natomiast starszym pacjentom jest refundowane inne mleko, które powoduje dotkliwe reakcje alergiczne.

W mediach pojawił się przykład lekarki, która wypisywała dalej recepty na mleko pierwsze w sumie czternastu dzieciom, które były w podobnej sytuacji. Spowodowało to, że dostała od NFZ wezwanie do zapłaty 160 tys. zł.

Były też sytuacje, w których lekarze informowali zaniepokojonych rodziców, że jeżeli nie uda się podać małemu pacjentowi odpowiedniego jedzenia, tj. mleka pierwszego, to występuje zagrożenie dla życia dziecka.

Dlatego RPO zwrócił się do Narodowego Funduszu Zdrowia o stanowisko. Prosi o przekazanie dokumentacji związanej z lekarką, której wystawiono wezwanie do zapłaty i pilne poinformowanie, czy do NFZ wpływają sygnały o sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia pacjentów przez brak dostępu do nierefundowanego mleka po 18. miesiącu życia dziecka.

V.7013.9.2023

Ważne linki:

Załączniki:

Autor informacji: Krzysztof Michałowski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Krzysztof Michałowski
Data:
Opis: Dochodzi odniesienie do artykułu z zapowiedzią wprowadzenia systemu informatycznego wspierającego lekarzy
Operator: Krzysztof Michałowski
Data:
Opis: Dochodzi odpowiedź NFZ
Operator: Krzysztof Michałowski