Wizytacja KMPT w Zakładzie Karnym w Siedlcach
W dniach 25– 27 lipca 2022 r. przedstawiciele Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur oraz ekspertka Krajowego Mechanizmu w dziedzinie medycyny przeprowadzili wizytację Zakładu Karnego w Siedlcach.
Celem przeprowadzonych czynności było ustalenie warunków detencji, sposobu traktowania osób pozbawionych wolności oraz realizacji tzw. minimalnych gwarancji antytorturowych.
Zakład Karny w Siedlcach przeznaczony jest dla skazanych mężczyzn, recydywistów penitencjarnych typu zamkniętego oraz typu półotwartego dla skazanych recydywistów penitencjarnych przebywających w związku z realizacją umów o zatrudnieniu, z oddziałem aresztu śledczego. W strukturze jednostki znajduje się także oddział terapeutyczny dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonych umysłowo. W oddziale znajduje się jedna cela dla osadzonego ze statusem więźnia niebezpiecznego.
Przedstawiciele KMPT nie otrzymali sygnałów świadczących o złym traktowaniu osadzonych przez funkcjonariuszy i personel jednostki, relacje ocenione zostały jako dobre. Wątpliwości delegacji wzbudziły warunki bytowe panujące w jednostce. Niektóre z oddziałów wymagają pilnych prac remontowych m.in. ze względu na znaczące zawilgocenie ścian, zwłaszcza w kącikach sanitarnych oraz ubytki w tynku i farbie na ścianach w celach mieszkalnych.
W ocenie przedstawicieli KMPT świadczona w jednostce pomoc medyczna oraz psychologiczna jest niewystarczająca, ze względu na zbyt małą liczbę lekarzy oraz psychologów penitencjarnych w stosunku do liczby osadzonych.
Wątpliwości Krajowego Mechanizmu wzbudziła również realizacja prawa do informacji w stosunku do osadzonych niewładających językiem polskim. Jednostka nie dysponowała tłumaczeniami podstawowych dokumentów na języki obce jak również translatorem, który ułatwiłby kontakty funkcjonariuszy z cudzoziemcami.
Dalsze informacje oraz zalecenia Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur zostaną przedstawione w raporcie z wizytacji.
Załączniki:
- Dokument