Biuletyn Informacji Publicznej RPO

NSA oddalił pierwsze skargi kasacyjne na uchylenie uchwały "anty-LGBT" przez sąd administracyjny

Data:
  • Pierwsze uchylenie samorządowej uchwały anty-LGBT jest już prawomocne
  • Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę  kasacyjną  prokuratury,  gminy i Ordo Iuris na unieważnienie w 2020 r. przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie takiej uchwały Rady Gminy w Sernikach
  • O utrzymanie tego wyroku wnosił Rzecznik Praw Obywatelskich 

28 czerwca 2022 r. NSA rozpatruje kilka pierwszych skarg kasacyjnych na unieważnienie tych uchwał przez wojewódzkie sądy administracyjne po skargach RPO. Sprawę z Sernik badał na rozprawie, a sprawy uchwał rad gmin w Istebnej, Osieku i Klwowie - na  posiedzeniu niejawnych.

Wojewódzkie sądy administracyjne unieważniły dziewięć zaskarżonych przez RPO uchwał tego typu w różnych częściach kraju. Były to uchwały: rad gmin w Istebnej, Klwowie, Sernikach, Osieku, Lipinkach, Niebylcu, a także Rady Powiatu w Tarnowie i Rykach oraz Sejmiku Województwa Lubelskiego. Uwzględniając zarzuty RPO, sądy uznały, że uchwały dotyczyły spraw z zakresu administracji publicznej i zawierały elementy władcze. Uznawały, że ingerują one w prawa i wolności człowieka, a nawet że dyskryminują osoby nieheteronormatywne.

Pod koniec 2019 r. ówczesny RPO Adam Bodnar skierował do pięciu wojewódzkich sądów administracyjnych skargi na wybrane uchwały rad gmin o przeciwdziałaniu „ideologii LGBT”. Rzecznik sprzeciwia się bowiem działaniom organów władzy publicznej, nakierowanym na piętnowanie i wykluczanie osób i grup z życia społecznego, a opartym na uprzedzeniach i stereotypach.

A każdy jest chroniony przed dyskryminacją. Każde nierówne traktowanie ze względu na cechy osobiste (jak m.in. płeć, orientacja seksualna) wymaga reakcji niezależnego organu ds. równego traktowania, jakim jest RPO.

Dlatego Rzecznik wniósł o stwierdzenie nieważności uchwał - wobec sprzeczności z Konstytucją oraz Konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. 

Zdaniem RPO uchwały są też sprzeczne z prawem  europejskim. Naruszają bowiem prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, wolności wypowiedzi oraz zakazu dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową. Ponadto zniechęcają obywateli UE - którzy np. identyfikują się jako osoby LGBT - do przebywania na terenach, gdzie takie uchwały obowiązują.

Potwierdzeniem publicznego charakteru spraw, których dotyczą zaskarżone uchwały, są także działania instytucji Unii Europejskiej. Komisja Europejska, wezwana przez Parlament Europejski, podjęła konkretne środki w celu weryfikacji, czy fundusze UE są wydatkowane zgodnie z horyzontalną zasadą niedyskryminacji w polskich samorządach, które przyjęły uchwały dyskryminujące osoby LGBT. Potem ogłoszono, że sześć polskich miast, które podjęły te uchwały, nie dostanie wsparcia w ramach unijnego partnerstwa (po tym niektóre uchwały zostały wycofane).

XI.505.13.2019

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Opis: Dochodzi wyrok i uzasadnienie ws. uchwały Rady Gminy w Istebnej
Operator: Łukasz Starzewski
Data:
Opis: Dochodzi wyrok z uzasadnieniem ws. uchwały Rady Gminy Klwów
Operator: Łukasz Starzewski
Data:
Opis: Dochodzi wyrok z uzasadnieniem ws. uchwały Rady Gminy Osiek
Operator: Łukasz Starzewski
Data:
Opis: Dochodzi wyrok NSA z uzasadnieniem ws. uchwały Rady Gminy Serniki
Operator: Łukasz Starzewski
Data:
Opis: Dochodzi informacja o oddaleniu pozostałych skarg kasacyjnych i zmiana tytułu
Operator: Łukasz Starzewski