Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Strajk pracowników socjalnych w Łodzi. Rzecznik prosi MRiPS o stanowisko

Data:
  • Od dwóch tygodni strajkują terenowi pracownicy socjalni z Miejskiego Ośrodku Pomocy Społecznej w Łodzi
  • Twierdzą, że to skutek braku porozumienia z pracodawcą w trwającym od ponad dwóch lat sporze zbiorowym
  • Ponadto związkowcy - którym dodatkowo przydzielono zadania obsługi uchodźców  z Ukrainy - uważają, że pracodawca ich do tego nie przygotował
  • Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w tej sprawie w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej

Terenowi pracownicy socjalni z Łodzi strajkują od 26 kwietnia 2022 r. W piśmie do MRIPS z 6 maja 2022 r. podkreślili, że jest to skutkiem braku porozumienia z pracodawcą podczas trwającego od ponad dwóch lat sporu zbiorowego.

W Łodzi nastąpił paraliż pomocy społecznej. Spowodowało to m.in. brak realizacji zadań obligatoryjnych, subwencjonowanych przez wojewodę. Mieszkańcy nie mają dostępu do świadczeń. Nie jest realizowana praca socjalna. 

W łódzkim MOPS pracuje ok. 270 terenowych pracowników socjalnych, z których ponad 65% uzyskuje najniższe wynagrodzenie. Pozostali pracują za wynagrodzenie tylko nieco wyższe od płacy minimalnej. Wszyscy są nadmiernie obciążeni pracą. Brakuje ponad 100 pracowników, a  kilkunastu młodych pracowników złożyło już wymówienia.  

Protestujący - którym dodatkowo przydzielono zadania obsługi uchodźców, ofiar wojny w Ukrainie - twierdzą, że pracodawca nie przygotował ich do tego i nie zorganizował odpowiednio pracy. Nie dostarczył wymaganych druków, nie rozwiązał też problemu bariery językowej, nie przygotował platformy cyfrowej.
Dlatego podjęli drastyczne działania, w ich opinii konieczne, aby zwrócić uwagę decydentów na problemy pomocy społecznej w Łodzi.

Przesłane do MRiPS pismo Zakładowej Organizacji Związkowej Związku Zawodowego Pracowników Socjalnych przy MOPS w Łodzi wpłynęło także do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Sytuacja opisana w piśmie związkowców wymaga wnikliwego rozpatrzenia – pisze do minister Marleny Maląg zastępca RPO Stanisław Trociuk. 

Pomoc społeczna wspiera bowiem osoby i rodziny znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji życiowej, w tym osoby starsze i osoby z niepełnosprawnościami. Celem jej działań jest dążenie do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwienie egzystencji w warunkach odpowiadających godności człowieka. Aktualnie wsparcie obejmuje także obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z agresją Rosji.

Rzecznik prosi panią minister o stanowisko w kwestiach przedstawionych w piśmie związkowców.

III.7065.85.2022

Załączniki:

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Opis: Dochodzi odpowiedź marszałka województwa
Operator: Łukasz Starzewski
Data:
Opis: Dochodzi odpowiedź ministerstwa
Operator: Krzysztof Michałowski
Data:
Operator: Łukasz Starzewski