Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Zjawisko bezdomności może dotknąć każdego

Data:
  • 14 kwietnia obchodzimy w Polsce Dzień Ludzi Bezdomnych. To nieformalne święto zainicjował twórca stowarzyszenia Monar i Ruchu Wychodzenia z Bezdomności Markot Marek Kotański
  • Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek wiele razy podkreślał, że ochrona praw ludzi dotkniętych kryzysem bezdomności jest jego  priorytetem

– Dla mnie najważniejsza jest ochrona godności człowieka, a więc ochrona każdego, kto czuje się wykluczony, zapomniany, zubożony poniżej dopuszczalnych granic, nie może zaspokajać swoich elementarnych potrzeb i nie może prawidłowo funkcjonować w społeczeństwie. Dlatego bardzo dużo uwagi poświęcam sytuacji osób dotkniętych kryzysem bezdomności; uważam, że są to ludzie najbardziej wykluczeni – mówił Marcin Wiącek w wywiadzie dla tygodnika „Gość niedzielny”.

Niech Dzień Ludzi Bezdomnych będzie pretekstem do refleksji nad ludzkim losem – jak cienka linia oddziela sukces, stabilizację i bezpieczeństwo od utraty tego i znalezienia się „po drugiej stronie” – bez własnego domu, jakiegokolwiek schronienia, poczucia własnej wartości i wsparcia ze strony najbliższych.

Szczególnie teraz, w związku z bardzo trudną sytuacją w Polsce (inflacja, epidemia) i międzynarodową (konflikt zbrojny w Ukrainie, zagrożenie bezpieczeństwa także i Polski) warto uświadomić sobie, jak niewiele potrzeba, aby w krótkim czasie utracić dom i to wszystko co się z nim wiąże.

A nie jest prawdą, że każdy bezdomny „jest sam sobie winny”, bo "to alkoholik czy nierób". To bardzo krzywdzący, stygmatyzujący i nieprawdziwy stereotyp, z którym należy walczyć. Zjawisko bezdomności może dotknąć każdego. 

W Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich działa Komisja Ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności. Wspiera ona Rzecznika w realizacji jego ustawowych zadań.

Mamy wielką nadzieję, że działania Komisji, rozłożone na cały okres kadencji Rzecznika, będą mogły skutecznie przyczyniać się do zwalczania zjawiska bezdomności, m.in. poprzez tworzenie aktualnego systemu identyfikacji źródeł bezdomności, celem dostosowania do niej działań państwa, doprowadzenie do koordynacji polityki rządowej w zakresie przeciwdziałania bezdomności, czy też podjęcie próby zainspirowania zmian legislacyjnych, które ułatwią pracę na rzecz osób bezdomnych organizacjom pozarządowym i usuną istniejące bariery w korzystaniu przez osoby w kryzysie bezdomności z już istniejących form pomocy.

Ważne linki:

Autor informacji: Dyrektor Zespołu Prawa Cywilnego
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Opis: Dochodzi zmiana tytułu
Operator: Łukasz Starzewski
Data:
Opis: Dochodzi poprawka techniczna
Operator: Łukasz Starzewski
Data:
Operator: Łukasz Starzewski

Zobacz także