Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Wizytacja KMPT w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku.

Data
,

W dniach 23-26 maja 2022 r. przedstawiciele Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur przeprowadzili wizytację prewencyjną Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku, położonego przy ul. Srebrniki 17. W wizytacji uczestniczyła również ekspertka zewnętrzna KMPT - lekarz psychiatra.

Celem wizytacji KMPT było sprawdzenie sposobu traktowania pacjentów hospitalizowanych w placówce w trybie tzw. „bez zgody”.

Delegacja KMPT skupiła się na funkcjonowaniu oddziałów psychiatrii ogólnej. W dniach wizytacji jeden z oddziałów był w trakcie remontu. Pięć pozostałych oddziałów posiada łącznie 285 miejsc. W trakcie wizytacji w placówce przebywało 51 osób hospitalizowanych „bez zgody”. 

Delegacja KMPT zwróciła uwagę na bardzo dobre warunki materialne panujące na oddziałach. Wszystkie pomieszczenia były po gruntownym remoncie, wszędzie panował porządek. Na każdym z oddziałów pacjenci mieli do dyspozycji łazienkę przystosowaną dla osób z niepełnosprawnościami, sale telewizyjne, sale pobytu dziennego, sale terapii, jadalnie.

Przedstawiciele KMPT nie uzyskali żadnych sygnałów, które wskazywałyby na niewłaściwy sposób traktowania pacjentów przez personel. 
Zastrzeżenia KMPT budzi jednak fakt, że pomimo złagodzenia obostrzeń związanych z epidemią COVID-19, wysłuchanie pacjentów przez sąd odbywa się wyłącznie telefonicznie. Dodatkowo niepokój Krajowego Mechanizmu wzbudził dostęp pacjentów do mechanizmów skargowych. Jak wynika z uzyskanych informacji w Szpitalu to lekarz prowadzący podejmuje każdorazowo decyzję po zapoznaniu się z treścią skargi/wniosku czy takie pismo zostanie wysłane do odpowiedniego urzędu, instytucji czy też organu szpitala.  

Delegacja KMPT dostrzegła także problemy systemowe wymagające zmiany prawa lub ustawowego uregulowania podstawowych zagadnień, np. monitoring wizyjny pomieszczeń innych niż pomieszczenie do izolacji czy brak instalacji przyzywowej w salach pacjentów. 

Powyższe wnioski mają charakter wstępny. Dalsze obserwacje i rekomendacje Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur, przedstawione zostaną w końcowym raporcie. 
 

Załączniki:

Autor informacji: Dyrektor Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Grażyna Kalisiewicz
Data:
Operator: Grażyna Kalisiewicz