Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Wizytacja KMPT w Pomieszczeniu dla Osób Zatrzymanych przy KPP w Busku-Zdroju.

Data

W dniu 6 lipca 2021 r. przedstawicielki Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur (dalej: KMPT) przeprowadziły wizytację prewencyjną Pomieszczenia dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia (dalej: Pomieszczenie, Izba, PdOZ) Komendy Powiatowej Policji w Busku Zdroju, mieszczącej się przy ul. Adama Mickiewicza 19. W skład delegacji wchodzili: Aleksandra Osińska (psycholożka) oraz Aleksandra Nowicka (specjalistka ds. bezpieczeństwa, kryminolożka). Izba dysponuje 16 miejscami dla zatrzymanych. W czasie wizytacji w pomieszczeniu przebywały 3 osoby zatrzymane. 

Celem wizytacji było sprawdzenie traktowania i warunków detencji osób zatrzymanych przez Policję oraz rekomendowanie rozwiązań, które wzmocnią ich ochronę przed ryzykiem tortur, nieludzkiego lub poniżającego traktowania oraz karania. Dodatkowo celem wizytacji było zweryfikowanie przygotowania jednostki na zagrożenie związane z pandemią koronawirusa.

Przedstawicielki KMPT dokonały oglądu wybranych przez siebie pomieszczeń, odbyły poufną rozmowę z osobą zatrzymaną i funkcjonariuszem pełniącym służbę w PdOZ, zapoznały się z wybraną dokumentacją oraz sporządziły dokumentację fotograficzną. Na koniec wizytacji przedstawicielki KMPT odbyły także krótką rozmowę podsumowującą z Komendantem jednostki.

Warunki bytowe w PdOZ oceniono jako dobre, pomieszczenia utrzymane były w czystości. Brak jest obligatoryjnych badań lekarskich wszystkich osób zatrzymanych przed umieszczeniem ich w PdOZ. W Izbie znajdował się wykaz adwokatów i radców prawnych, co stanowi dobrą praktykę w kontekście gwarancji antytorturowych – nie każdą bowiem osobę zatrzymaną stać na zapewnienie sobie prywatnego prawnika. Ponadto, PdOZ posiadał także listę tłumaczy, z pomocy których funkcjonariusze mogą skorzystać w sytuacji, gdy osobą zatrzymaną jest cudzoziemiec nieposługujący się językiem polskim. 

Izba zaopatrzona była w maseczki, z których mogły korzystać osoby zatrzymane, w sytuacji, gdyby nie posiadały swojej. PdOZ jest codziennie sprzątany, pomieszczenia są także szczegółowo dezynfekowane. Przed umieszczeniem osoby zatrzymanej w PdOZ, każdorazowo wypełniana jest także ankieta w sprawie zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa, wypełniana przez funkcjonariusza Policji doprowadzającego osobę do Izby. W sytuacji podejrzenia zakażenia, osoba taka przewożona jest do PdOZ w Starachowicach – jednostki dedykowanej osobom zakażonym lub w stosunku do których istnieje podejrzenie zakażenia.

Powyższe wnioski mają charakter wstępny. Dla sporządzenia raportu konieczne jest uzyskanie informacji pisemnych, o które zwrócono się w trakcie wizytacji oraz analiza zgromadzonego materiału.
    
 

Załączniki:

Autor informacji: Dyrektor Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Grażyna Kalisiewicz
Data:
Operator: Grażyna Kalisiewicz