Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Wizytacja KMPT w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Trzebieży - rozmowy z nieletnimi przez Skypa.

Data
,

W dniach 14-15 grudnia 2021 r. przedstawicielka Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur przeprowadziła wizytację Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzebieży w formie zdalnej, za pośrednictwem komunikatora internetowego Skype.

Celem wizytacji KMPT, zgodnie z art. 19 OPCAT, było sprawdzanie sposobu traktowania nieletnich przebywających w placówce, w celu wzmocnienia, jeśli to niezbędne, ich ochrony przed torturami oraz innym okrutnym, nieludzkim lub poniżającym traktowaniem albo karaniem, a następnie przedstawianie rekomendacji właściwym władzom w celu poprawy traktowania oraz warunków osób nieletnich i zapobiegania torturom oraz innemu okrutnemu, nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu albo karaniu, mając na uwadze odpowiednie standardy organizacji międzynarodowych. Dodatkowo zweryfikowano przygotowania jednostki na zagrożenie związane z pandemią koronawirusa.

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży niedostosowanych społecznie wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy, wychowania i resocjalizacji. W placówce w dniu wizytacji przebywało 36 chłopców.  

W trakcie wizytacji nie odebrano sygnałów świadczących o złym traktowaniu wychowanków. Opinie przedstawiane na temat placówki były pozytywne. Na wyróżnienie zasługuje fakt, że wychowankowie szkół branżowych mogą według własnego uznania wyremontować i pomalować swój pokój (placówka zapewnia niezbędne materiały). 

Jednakże przedstawicielka KMPT odnotowała fakt, że nieletni podnosili, że w sytuacji w której ciężko ustalić winnego danego zdarzenia, odpowiedzialność ponosi cała grupa  np. nie może korzystać z telefonów prywatnych przez określony czas. 
Innym ze stwierdzonych problemów był brak badań lekarskich nieletnich przyjmowanych do placówki. Nie wszyscy nieletni mieli także wiedzę o prawach i obowiązkach wynikających z regulaminu placówki. 

W wizytowanej jednostce odnotowano także problem wynikający z konieczności zmian o charakterze systemowym, związany z  dokonywaniem badania na obecność narkotyków w organizmie.

Szczegółowe wnioski oraz rekomendacje KMPT zostaną przedstawione w raporcie z wizytacji. 

 

Załączniki:

Autor informacji: Dyrektor Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Grażyna Kalisiewicz