Biuletyn Informacji Publicznej RPO

ZRPO Wojciech Brzozowski spotkał się z misją obserwacji wyborów Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy

Data:

14 kwietnia 2025 r. zastępca RPO Wojciech Brzozowski spotkał się z przedwyborczą misją obserwacji wyborów Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE) przebywającą w Polsce w związku z objęciem Polski przez Zgromadzenie procedurą pełnego monitoringu oraz wyborami prezydenckimi, które odbędą się 18 maja 2025 r.

Uczestnicy spotkania poruszyli tematy związane przede wszystkim ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi. Rozmowa dotyczyła m.in. pozbawienia praw wyborczych osób ubezwłasnowolnionych – w kontekście planowanego obecnie zniesienia instytucji ubezwłasnowolnienia w prawie polskim, praw wyborczych pacjentów szpitali psychiatrycznych czy stwierdzania ważności wyborów przez Sąd Najwyższy.

Przedstawicieli delegacji interesowały również zagadnienia związane z narzędziami prawnymi przeciwdziałania dyskryminacji i praktyką Rzecznika Praw Obywatelskich w tym obszarze, ostatnią wizytą Komitetu ds. Zapobiegania Torturom (CPT) w Polsce i publikacją raportu po tej wizycie, a także prawami reprodukcyjnymi i prawami osób należących do społeczności LGBT oraz obecnością tych zagadnień w kampanii wyborczej.

Ponadto rozmawiano o niedopuszczaniu dziennikarzy niektórych mediów do konferencji prasowych organizowanych przez administrację rządową, pozycji ustrojowej Trybunału Konstytucyjnego i zaprzestaniu wypłacania wynagrodzeń jego sędziom. Poruszono również temat statusu sędziów Sądu Najwyższego powołanych przez KRS w obecnym składzie i uznawania lub nieuznawania orzeczeń wydawanych z ich udziałem, m.in. w kontekście statusu Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

Delegacja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE), pod przewodnictwem Iuliana Bulai (Rumunia, ALDE), przebywa z kilkudniową wizytą w Polsce, aby ocenić kampanię wyborczą i klimat polityczny przed wyborami prezydenckimi 18 maja. W zainteresowaniu delegacji są kwestie dotyczące prawa wyborczego i jego stosowania, w tym dostępności środków odwoławczych, sytuacji politycznej, przygotowania do kampanii wyborczej, relacjonowania kampanii wyborczej przez media i administrację wyborczą oraz pracy organów wyborczych. Delegacja spotyka się z przedstawicielami władz państwowych, wymiaru sprawiedliwości, członkami Państwowej Komisji Wyborczej, a także przedstawicielami kandydatów na prezydenta. Zaplanowano również rozmowy z przedstawicielami społeczności dyplomatycznej, społeczeństwa obywatelskiego i mediów. Na zakończenie wizyty delegacja wyda oświadczenie.

Autor informacji: Krzysztof Michałowski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Krzysztof Michałowski