Spotkanie w Ambasadzie Niemiec na temat praw osób LGBTQIA+ z udziałem ZRPO Wojciecha Brzozowskiego
23 czerwca 2026 r. zastępca RPO Wojciech Brzozowski wziął udział w spotkaniu dotyczącym praw osób LGBTQIA+, które zostało zorganizowane w Ambasadzie Niemiec. Podczas wydarzenia dyplomaci wręczyli Rzecznikowi doroczny list poparcia dla działań na rzecz równych praw społeczności LGBTQIA+. List na spotkaniu otrzymała również ministra ds. równości Katarzyna Kotula.
Akredytowani w Polsce dyplomaci i przedstawiciele organizacji międzynarodowych od ponad 10 lat publikują list otwarty wyrażający wsparcie dla społeczności LGBTQIA+ w ramach akcji Diplomats for Equality. Współorganizatorami tegorocznej akcji były ambasady Niemiec i Meksyku.
Sygnatariusze w tegorocznym liście podkreślają, że poszanowanie praw człowieka wymaga ochrony wszystkich osób przed przemocą, dyskryminacją i mową nienawiści oraz zapewnienia im równych szans. Zwracają uwagę na potrzebę budowania społeczeństwa opartego na niedyskryminacji, tolerancji i wzajemnym szacunku, szczególnie w takich obszarach jak edukacja, ochrona zdrowia, polityka społeczna i usługi publiczne.
Dyplomaci zwracają uwagę na działania podejmowane w Polsce na rzecz wzmocnienia praw i godności osób LGBTQIA+, w tym prace nad rozwiązaniami prawnymi dotyczącymi statusu osoby najbliższej oraz uznawania w Polsce związków partnerskich zawartych w innych państwach UE.
Podkreślają także wkład społeczności LGBTQIA+ w pomoc osobom uciekającym przed rosyjską agresją na Ukrainę oraz innymi konfliktami i prześladowaniami. Wyrażają uznanie dla organizatorów marszów równości i wszystkich osób działających na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową.
Załączniki:
- Dokument
