Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Będę dalej pomagał osobom z problemem bezdomności już nie jako Rzecznik Praw Obywatelskich ale jako obywatel. Wizyta RPO w Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej

Data:
Tagi: kalendarium
  • Działalność Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej i jej dyrektorki Adriany Porowskiej to przykład, jak wychodzenie z bezdomności powinno wyglądać w całej Polsce
  • Głównym błędem systemu prowadzącym do bezdomności jest praktyczny brak lokali socjalnych w całej Polsce

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar ze swą zastępczynią Hanną Machińską odwiedzili mieszkańców i pracowników schroniska Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej. Poprawa sytuacji osób z kryzysie bezdomności była jednym z priorytetów w czasie całej kadencji Adama Bodnara. Spotkanie pozwoliło podsumować ponad 5 lat współpracy, docenić co już udało się osiągnać, ale i porozmawiać o tym, co jeszcze zostało do zrobienia. Mieszkańcy schroniska mieli też okazję opowiedzieć o swoich problemach jakie napotykają przy wychodzeniu z bezdomności.

- Za nami wiele spotkań i wspólnych chwil. Dzisiaj przychodzę do Was jak do przyjaciół - mówił Adam Bodnar.  - Jeśli niestety istnieje problem bezdomności, to wychodzenie z niej powinno wygladać tak właśnie, jak to Wy robicie. Będę starał się Wam nadal pomagać chociaż już nie jako RPO ale jako obywatel.

- W naszej współpracy były przełomowe momenty, które uświadomiły nam, ile jeszcze trzeba zrobić w temacie bezdomności- kontynuowała Hanna Machińska. - To, co robi Ada Porowska, to przekonujący przekaz do społeczeństwa gigantki, która stara się rozwiązywać problemy potrzebujących.

- To jest bardzo trudne, żeby wyjść na zewnątrz i opowiadać o swoich doświadczeniach - przekonywała Adrianna Porowska. - Dużo trzeba przepracować, żeby mieć taką odwagę. Moim marzeniem byłoby, żeby miejsce w kórym się znajdujemy, nie musiało być schroniskiem dla osób w kryzysie bezdomności, ale żeby mogło być centrum aktywizacji. 

Uczestnicy spotkania mieli też okazję porozmawiać online z będącymi w trasie Tour de Konstytucja Robertem Hojdą i sędzią Pawłem Juszczyszynem, którzy opowiedzieli ze szczegółami o wydarzeniu, z którym docierają do kolejnych miast w Polsce. Sędzia Juszczyszyn, zapytany przez RPO, jakie są błędy systemowe prowadzące do problemu bezdomności, podkreślił, że głównym problemem jest brak lokali socjalnych praktycznie w całej Polsce.

 

Autor informacji: Monika Okrasa
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Monika Okrasa