Vera Jourova po spotkaniu z RPO: jestem otwarta na dialog, ale także zmartwiona kampanią przeciw sędziom
Kryzysowa sytuacja wokół polskiego sądownictwa była głównym tematem rozmów wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej ds. praworządności Very Jourovej z rzecznikiem praw obywatelskich Adamem Bodnarem 28 stycznia 2020 r.
Ze strony RPO w spotkaniu uczestniczyli także: zastępcy RPO Hanna Machińska i Maciej Taborowski, Mirosław Wróblewski, dyrektor Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego Biura RPO oraz specjalistka tego zespołu Magdalena Wilczyńska.
W wypowiedzi dla prasy po spotkaniu Vera Jourova podkreśliła, że przez cały dzień rozmawia z rożnymi przedstawicielami Polski, aby zebrać informacje. Może przekazać przewodniczącej Komisji Europejskiej, że drzwi dla dialogu w Polsce są otwarte.
- Jestem otwarta na dialog, ale jestem też zmartwiona kampanią przeciw sędziom i chciałabym zrobić więcej by ich przed nią bronić – oświadczyła pani komisarz. Taka szkodliwa kampania nie tworzy bowiem atmosfery, która sprzyjałaby ich wymagającej pracy.
Vera Jourova życzyłaby sobie dobrego, długoterminowego rozwiązania omawianych kwestii.
Jak mówił Adam Bodnar po spotkaniu, rozmowy dotyczyły głównie reformy sądownictwa i jej wpływu na przestrzeganie praw i wolności obywatelskich w Polsce.
- Pani komisarz przypomniała swój list z 19 grudnia 2019 r., w którym wskazywała na wątpliwości dotyczące ustawy sądowej - powiedział rzecznik. Omawiano również argumenty, przedstawiane w toku procesu legislacyjnego ustawy sądowej 20 grudnia 2019 r. Vera Jourova mówiła także o wniosku z 23 stycznia 2020 r. Komisji Europejskiej o zastosowanie środka tymczasowego przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w kwestii polskiego systemu dyscyplinarnego wobec sędziów. Omawiano również argumenty, przedstawiane w toku procesu legislacyjnego ustawy z sądowej.
- Skierowanie wniosku o środek tymczasowy świadczy, że Komisja Europejska niezwykle poważnie traktuje to, co się w Polsce dzieje i w tym standardzie działania nie odbiega od poprzedniej KE – ocenił RPO.
Pytany przez dziennikarzy, czy widzi szanse na wyjście z konfliktu wokół sądownictwa, Adam Bondar odpowiedział, że szansa istnieje. Dał ją Sąd Najwyższy w uchwale trzech połączonych Izb Sądu Najwyższego. W mądry sposób powiązała ona sprawy niezależności sądownictwa i indywidualnych składów orzekających z kwestią niedoprowadzeniem do zwiększenia chaosu w sądach. W ocenie RPO drugą częścią tej szansy jest podjęcie rozmów na ten temat, ale będą miały one sens tylko i wyłącznie wtedy, jeśli ustawa sądowa nie zostanie podpisana przez prezydenta. Inaczej problem będzie narastał.
Podczas spotkania rozmawiano także o sprawie uchwał anty-LGBT, jakie podejmują niektóre jednostki samorządu terytorialnego w Polsce. Rzecznik podkreślił, że tym tematem była zainteresowana pani komisarz, która wcześniej zajmowała się w Komisji ochroną praw fundamentalnych i prawem antydyskryminacyjnym.
Na dziedzińcu siedziby Biura RPO manifestowało kilkanaście osób z flagami Polski i Unii oraz transparentami "Nie opuszczaj nas, Europo!" i "Jesteśmy Europejczykami". Pani komisarz pozdrowiła demonstrujących.