Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Jak można porównać uzbrojonych demonstrantów na amerykańskim Kapitolu do polskiej opozycji? RPO do KRRiT i TVP ws twitów TVP.Info

Data:
  • TVP.Info na Twitterze porównała uzbrojonych zwolenników prezydenta USA Donalda Trumpa, którzy wdarli się 6 stycznia 2021 r. do budynku Kongresu USA, do polskiej opozycji (06.01.2021r., godz. 22:11, dostęp: https://twitter.com/tvp_info/status/1346927489902211073).
  • To porównanie budzi głębokie zaniepokojenie Rzecznika.
  • RPO interweniuje w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji i u prezesa TVP Kurskiego przypominając, że takie niefrasobliwe używanie mediów społecznościowych może się skończyć tragiedią.

- Agresywnego zachowania uzbrojonych osób z pewnością nie można porównać do zachowań polskiej opozycji. Nawet więc jeśli uznać ten wpis za opinię, to nie jest rzetelna i adekwatna, więc wprowadza w błąd obywateli – pisze RPO.

To szczególnie istotne w komunikacji za pośrednictwem Twittear, który ogranicza liczbę znaków w przekazywanych publikacjach po to, by napisać to, co najważniejsze. I okazuje się, że według nadawcy publicznego najważniejszą informacją na temat sytuacji w Waszyngtonie jest niezrozumiałe dla odbiorcy utożsamienie polskiej opozycji parlamentarnej z zamieszkami z użyciem broni, w wyniku których zmarły cztery osoby.

RPO przypomina, że konsekwencją takich twitów będzą wysoce negatywne emocje wobec parlamentarzystów, co może się skończyć aktami agresji. W rocznicę zamordowania prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza nie można o tym nie pamiętać.

VII.564.1.2021

Załączniki:

Autor informacji: Agnieszka Jędrzejczyk
Data publikacji: 2021-01-07 14:22:58
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski