Termin na wznowienie postępowania cywilnego po wydaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego stwierdzającego niekonstytucyjność przepisu, na podstawie którego zapadło prawomocne orzeczenie sądu
10 listopada 2015 r. Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o stwierdzenie niezgodności art. 408 k. p. c. w zakresie, w jakim wyłącza dopuszczalność wznowienia postępowania na podstawie art. 4011 k.p.c. po upływie pięciu lat od uprawomocnienia orzeczenia z art. 190 ust. 4 w zw. z art. 45 ust. 1, art. 77 ust. 2 oraz art. 2 Konstytucji RP (sprawa o sygn. K 33/15).
Zdaniem Rzecznika (IV.510.206.2015), pięcioletni termin na wznowienie prawomocnie zakończonej sprawy cywilnej, z tego powodu, że orzeczenie zapadło na podstawie przepisu uznanego przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodny z Konstytucją, był zbyt krótki. Uniemożliwiał skorzystanie przez obywatela z konstytucyjnego prawa do ponownego rozpoznania takiej sprawy, zagwarantowanego w art. 190 ust. 4 Konstytucji RP. Pozostali uczestnicy postępowania zgodzili się z wnioskiem Rzecznika.
16 grudnia 2016 r. została uchwalona nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, która wydłużyła ogólny pięcioletni termin z art. 408 k.p.c. do lat dziesięciu od daty uprawomocnienia wyroku. Termin ten został również wydłużony we wszystkich sprawach w toku – tj. takich, w których wcześniejszy, pięcioletni termin na wznowienie postępowania jeszcze nie upłynął. Nowe przepisy weszły w życie z dniem 15 lutego 2017 r.
Zdaniem Rzecznika, zmiana przepisów usuwa stan niekonstytucyjności, w związku z czym pismem procesowym z 9 marca 2017 r. Rzecznik cofnął wniosek do TK.
Postanowieniem z 5 kwietnia 2017 r. Trybunał Konstytucyjny umorzył postępowanie w tej sprawie.