Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Szef MSZ prosi Rzecznika o spotkanie z Komisją Wenecką

Data:

Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski zwrócił się do Rzecznika Praw Obywatelskich dr. Adama Bodnara z pismem, w którym poinformował, że w dniach 8-9 lutego br., na zaproszenie Ministra wizytę w Polsce złożą członkowie Komisji Weneckiej. W skład delegacji Komisji wejdą: Przewodniczący Komisji Pan Gianni Buquicchio (Włochy), Pan Christoph Grabenwarter (Austria), Pan Jean-Claude Scholsem (Belgia), Pan Kaarlo Tuori (Finlandia), Pan Michael Frendo (Malta), a także sekretarz delegacji Pan Schnutz Durr. Komisja ma przygotować opinię na temat zmian w prawodawstwie polskim odnoszącym się do Trybunału Konstytucyjnego.

Minister poprosił RPO o przyjęcie członków Komisji. Jak dodał, praktyka innych państw Rady Europy wskazuje, że członkowie Komisji przyjmowani są na najwyższym szczeblu.

Z podobną prośbą Minister Spraw Zagranicznych zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości, Szefa Kancelarii Prezydenta RP, Prezesa Trybunału Konstytucyjnego, Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, Przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa, Szefa Kancelarii Sejmu RP oraz Szefa Kancelarii Senatu RP.

Komisja Wenecka, czyli Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, jest organem doradczym Rady Europy. Składa się z ekspertów w zakresie zagadnień konstytucyjnych. Opiniuje projekty oraz ustawy przyjmowane w państwach Rady Europy.

Autor informacji: Anna Kabulska
Data publikacji: 2016-02-10 15:05:05
Osoba udostępniająca: Mariusz Masłowiecki - BIP
Data: 2020-10-27 12:47:32
Operator: Mariusz Masłowiecki - BIP
Data: 2020-10-27 12:47:32
Operator: Mariusz Masłowiecki - BIP
Data: 2020-10-27 12:47:02
Operator: Mariusz Masłowiecki - BIP