Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Sprawa dostępu do leczenia w przypadku rzadkiej choroby

Data:

Rzecznik Praw Obywatelskich podjął się zbadania okoliczności odmowy sfinansowania, przez Narodowy Fundusz Zdrowia, leczenia 20-letniego pana Konrada z Legnicy (BPW.7010.6.2016.EK (zakończono 29.06.2016 r.)

O sprawie 21czerwca 2016 r. pisały „Gazeta Wrocławska” oraz „Gazeta Wyborcza” Wrocław: w lutym pan Konrad mężczyzna przeszedł przeszczep wątroby z powodu zakrzepicy żył wątrobowych. Okazało się, że cierpi także na inną rzadką chorobę – napadową nocną hemoglobinurię. Jako jedyny w Polsce i jedna z kilkudziesięciu osób na świecie choruje na obie przypadłości jednocześnie. Przez miesiąc (od czasu ukazania się artykułów) jego leczenie miało być finansowane przez fundacje Się Pomaga oraz Pomóż Walczyć o Życie, ponieważ NFZ odmówił sfinansowania preparatu, który nie znajduje się na liście leków refundowanych.

Nagłośnienie tej sytuacji w mediach oraz protesty pod szpitalem, gdzie przebywał pan Konrad, przyczyniły się do zmiany stanowiska NFZ.

28 czerwca 2016 r. w mediach pojawiła się informacja, że Konrad Krzemiński został przetransportowany do Instytutu Hematologii i Transplantologii w Warszawie, zaś NFZ wyraził zgodę sfinansowanie leczenia młodego mężczyzny, przy czym w Ministerstwie Zdrowia wciąż trwają uzgodnienia dotyczące refundacji leku.

Nadany sprawie rozgłos medialny i protesty społeczności lokalnej, niewątpliwie wpłynęły na jej pozytywne zakończenie.

Autor informacji: Agnieszka Jędrzejczyk
Data publikacji: 2016-07-04 17:06:03
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk
Data: 2021-09-10 19:53:54
Operator: Agnieszka Jędrzejczyk