Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Spotkanie z młodzieżą Zespołu Szkół Samochodowych we Włocławku

Data:
,
Tagi: kalendarium

Zespół Szkół Samochodowych im. Tadeusza Kościuszki to szkoła z tradycjami. Jest w pełni dostępna dla osób z niepełnosprawnościami, kształci  w wybranych - poszukiwanych na rynku - zawodach, ale też dba o szerokie humanistyczne horyzonty swoich wychowanków. Realizuje projekty poświęcone pamięci historycznej i prawom człowieka, stąd zaangażowanie w Forum Dialogu. Po zakończeniu programu - którego elementem był  m.in. wzruszający teledysk poświęcony pamięci żydowskich sąsiadów we Włocławku - uczniowie założyli tu klub Forum Dialogu.

Uczniowie i nauczyciele opowiedzieli rzecznikowi praw obywatelskich Adamowi Bodnarowi o swych działaniach na rzecz równego traktowania, wspierania osób z niepełnosprawnościami, przeciwdziałania mowie nienawiści i agresji, upamiętniania historii miasta. Mowa też była o aktywności samorządu uczniowskiego - faktycznego współgospodarza szkoły i o działalności szkolnego rzecznika ds. równego traktowania.

Sukcesy szkoły są niezwykle imponujące:

Od 2014 roku niezmiennie każdego roku  otrzymuje wyróżnienia, certyfikat szkoły dialogu, który wskazuje na popieranie wielokulturowości, tolerancji. Jest to szkoła szanująca kultury wszystkich narodów. W 2016 roku szkoła zajęła I miejsce w Polsce za realizację projektu „Włocławska zapomniana ulica”  w ramach działań Ośrodka Rozwoju Edukacji "Pamięć dla przeszłości".

Należy do Klubu Przodujących Szkół. Jest Liderem Edukacji Zawodowej. Posiada tytuł „Szkoły Odkrywców Talentów” nadany przez Ministra Edukacji Narodowej oraz wyróżnienia w ogólnopolskim konkursie „Pozytywista roku 2010” i w konkursie " Województwo Kujawsko - Pomorskie Bez Barier". Jest laureatem ogólnopolskiego konkursu „Super Szkoła 2001”. Dwukrotnie zdobyła pierwsze miejsce w kraju w zawodach sportowo – obronnych „Sprawni jak żołnierze”. Młodzież zajmuje wysokie lokaty w konkursach przedmiotowych, olimpiadach , turniejach sportowych na szczeblu miasta, województwa i kraju.

Zajęcia praktyczne odbywają się w warsztatach szkolnych, usytuowanych w pobliżu obiektu dydaktycznego przy ulicy Żytniej 10. Warsztaty, z uwagi na nowoczesne wyposażenie, stanowią doskonałą bazę do szkolenia praktycznego, umożliwiając dobre przygotowanie uczniów do przyszłej pracy zawodowej oraz egzaminów zewnętrznych. Jako jedyna szkoła w mieście „samochodówka” przygotowuje kandydatów na kierowców do egzaminu państwowego na prawo jazdy.

Młodzież w szkole nie tylko się uczy. Ma także duże możliwości rozwijania zainteresowań i uzdolnień na zajęciach pozalekcyjnych. Dużą popularnością cieszą się zespoły artystyczne: instrumentalno – wokalny, taneczny, orkiestra dęta, zespoły sportowe, sportów obronnych oraz koła zainteresowań. 

  • W spotkaniu RPO z uczniami Zespołu Szkół Samochodowych uczestniczył dyrektor Ryszard Suwała i prezydent Włocławka Marek Wojtkowski.

 

Ważne linki:

Autor informacji: Agnieszka Jędrzejczyk
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk
Data:
Operator: Agnieszka Jędrzejczyk