Biuletyn Informacji Publicznej RPO

RPO z wizytą w Liceum im. Jacka Kuronia w Warszawie

Data:
Tagi: wydarzenie
  • Z jakimi sprawami najczęściej ma do czynienia Rzecznik Praw Obywatelskich?
  • Jakie ma narzędzia pracy?
  • Jak może pomóc i komu?
  • Co w sytuacji, gdy ministrowie nie reagują na interwencje Rzecznika?

Między innymi o te kwestie pytali Adama Bodnara uczniowie Liceum im. Jacka Kuronia w Warszawie. To szkoła, z której wpłynęło bardzo dużo zgłoszeń w konkursie na multimedialną interpretację praw zawartych w rozdziale II Konstytucji RP, który RPO zorganizował w ubiegłym roku.

Uczniowie byli też bardzo zainteresowani konkretnymi sprawami, jakimi zajmuje się Rzecznik. Dopytywali m.in. o sytuację Pana Tomasza, który jest ofiarą wypadku z lat 90-tych. Niestety, w pewnym momencie wyczerpały się pieniądze z Funduszu Gwarancyjnego, które mu przysługiwały. Po interwencji RPO sprawą Pana Tomasza zajęli się senatorowie.

Młodzi ludzie dopytywali też rzecznika, jak pełniąc ten urząd stara się zachować apolityczność. Adam Bodnar wskazał, że w swojej pracy kieruje się jedynie zgodnością przepisów z Konstytucją oraz poszanowaniem praw obywatela. Podkreślił, że właśnie dlatego tak często RPO interweniuje do szefów resortów z prośbą o zmiany w przepisach.

- Zbyt często poglądy ulegają polaryzacji, a przecież nie wszystko jest złe, ale też nie wszystko dobre – dodał rzecznik.

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk
Data:
Operator: Agnieszka Jędrzejczyk