Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Wizyta delegacji Komisji Monitoringowej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Biurze RPO

Data:

14 marca 2023 r. RPO Marcin Wiącek przyjął w Biurze RPO delegację Komisji ds. wypełniania obowiązków i zobowiązań przez państwa członkowskie Rady Europy (Komisji Monitoringowej) Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (ZPRE).

Komisja przebywa z wizytą w Warszawie w ramach prowadzonej procedury monitoringu. Polska jest jednym z 10 państw Rady Europy objętych przez Zgromadzenie Parlamentarne RE pełną procedurą monitoringu i jedynym z Unii Europejskiej.

W skład delegacji weszli Pieter Omtzigt, parlamentarzysta, sprawozdawca Komisji Monitoringowej ZPRE (Królestwo Niderlandów, EPP) oraz zastępca Sekretarza Komisji Monitoringowej ZPRE Bas Klein. W spotkaniu uczestniczyła również sekretarz Delegacji Parlamentarnej do ZPRE Anna Trębaczkiewicz oraz Janusz Roszkiewicz z Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego.

Tematy rozmowy koncentrowały się głównie na wprowadzanych reformach w wymiarze sprawiedliwości, niezależności sądownictwa, wykonywaniu wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz wolności mediów. Omówiono również bieżące problemy w obszarze ochrony praw i wolności obywatelskich, z którymi obywatele zwracają się do Rzecznika.

Komisja Monitoringowa Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy jest odpowiedzialna za weryfikację wypełniania zobowiązań przyjętych przez państwa członkowskie Rady Europy na mocy m.in. Statutu Rady Europy i Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, a także za wypełnianie zobowiązań podjętych przez władze państw członkowskich w momencie przystąpienia do Rady Europy. Obecnie procedurą pełnego monitoringu ZPRE objęte są: Albania, Armenia, Azerbejdżan, Bośnia i Hercegowina, Gruzja, Mołdawia, Polska, Serbia, Turcja i Ukraina.

Autor informacji: Krzysztof Michałowski
Data publikacji: 2023-03-14 15:22:34
Osoba udostępniająca: Krzysztof Michałowski
Data: 2023-03-14 16:28:54
Operator: Krzysztof Michałowski