Intensywnie rozwijający się projekt warsztatów „Prawo do dostępności”
Warsztaty „Prawo do dostępności” realizowane przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i partnerów lokalnych cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Tylko w listopadzie 2024 r. odbyły się cztery takie warsztaty, kierowane do obywateli i obywatelek ze szczególnymi potrzebami.
W listopadzie Biuro RPO i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeprowadziły cztery warsztaty:
- 15 listopada w Warszawie, w siedzibie BRPO, dla osób głuchych z Komisji Ekspertów ds. Osób Głuchych i Rady Osób z Niepełnosprawnościami.
- 18 listopada w Sokółce dzięki współpracy z Podlaskim Sejmikiem Osób z Niepełnosprawnościami warsztaty odbyły się podczas Subregionalnego Konwentu Osób z Niepełnosprawnościami.
- 22 listopada wspólnie z Nidzicką Fundacją Rozwoju NIDA we wsi Kamionka pod Nidzicą.
- 27 listopada w Radomiu przy wsparciu Stowarzyszenia na rzecz wspierania rodzin Nowe Perspektywy oraz Centrum Organizacji Pozarządowych.
Projekt warsztatów „Prawo do dostępności” kształtował się od kwietnia 2024 r. Pierwszym jego etapem było przeprowadzenie trzech pilotaży dedykowanym osobom głuchym i niedosłyszącym, osobom starszym i osobom z niepełnosprawnościami ruchu. Szkolenia były prowadzone w drugiej połowie lipca i pozwoliły na uwzględnienie potrzeb osób zainteresowanych.
Kolejny etap rozpoczął się od września 2024 r. Polega na przeprowadzeniu warsztatów dla większych grup w różnych rejonach Polski – w mniejszych miejscowościach. Szczególnie nam na tym zależy.
Dotychczas przeprowadziliśmy osiem warsztatów, a dziewiąty – ostatni w tym roku odbędzie się 17 grudnia w Lublinie na zaproszenie Związku Stowarzyszeń Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych.
Czym są warsztaty „Prawo do dostępności”?
To projekt edukacyjny dla osób ze szczególnymi potrzebami dotyczący prawa obywateli do dostępności np. architektonicznej, komunikacyjnej, informacyjnej, cyfrowej, itd.
W części teoretycznej osoby uczestniczące poznają kwestie dostępności zapisane w dwóch aktach prawnych, na które mogą się powoływać walcząc o swoje prawa. Są to Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych i Ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
Następnie w części praktycznej w mniejszych grupach pracują na przykładach z życia wziętych. Przy wsparciu osób z Biura RPO i PFRON – piszą wnioski do instytucji publicznych o zapewnienie dostępności oraz skargi do PFRON oraz do Biura RPO na brak zapewnienia dostępności. W ten sposób zdobywają praktyczną umiejętność korzystania z prawa do dostępności.
Zróbmy warsztaty w Twojej miejscowości!
Biuro RPO i PFRON są otwarte na współpracę z organizacjami społecznymi i osobami aktywistycznymi z różnych rejonów Polski. Zależy nam szczególnie na dotarciu do obywateli i obywatelek z mniejszych miejscowości.
Jeśli są Państwo zainteresowani przeprowadzeniem warsztatów „Prawo do dostępności” w Państwa miejscowości, prosimy o kontakt pod adresem: cps@brpo.gov.pl.