Biuletyn Informacji Publicznej RPO

"Warsztaty inne niż zazwyczaj". Prawo do dostępności w Hrubieszowie i Chełmie

Data:

„Warsztaty miały poważny temat, który został przekazany prostym i przystępnym językiem, z humorem, mieliśmy różne dyskusje”; „Te warsztaty były inne niż zazwyczaj szkolenia przez urzędy” – mówili uczestnicy warsztatów „Prawo do dostępności” w Hrubieszowie, które odbyły się 16 października 2024 r., zaś 17 października w Chełmie (woj. lubelskie).

Warsztaty były prowadzone przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Lokalnie odbyły się dzięki współpracy i zaangażowaniu partnerów lokalnych: Hrubieszowskiej Spółdzielni Socjalnej im. Zośki oraz Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością i Ich Przyjaciół „Zbyszko” w Chełmie. Wydarzenia miały miejsce w salce Przedszkola Terapeutycznego Leśna Polana, jednego z podmiotów prowadzonych przez tę Spółdzielnię, oraz  w Chełmskim Domu Kultury.

Oferta warsztatowa na mało znane tematy

Uczestnicy warsztatów w części teoretycznej poszerzyli świadomość o tym, co oznacza dostępność w życiu codziennym oraz dowiedzieli się o kwestiach dostępności w dwóch istotnych aktach prawnych, na które mogą powoływać się: Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych i Ustawy o zapewnianiu dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami. 

W części praktycznej warsztatów uczestnicy, bazując na przykładach z życia, uczyli się pisać wnioski o zapewnienie dostępności w podmiocie publicznym oraz skargi na brak zapewnienia dostępności przez podmiot publiczny, składane do PFRON oraz do Biura RPO.

Dzięki warsztatom obywatele i obywatelki znają swoje prawa do dostępności, mają wiedzę i umiejętności korzystania ze swoich praw zgodnie z obowiązującymi regulacjami. Inicjatywa zapewnienia dostępności to działanie na rzecz dobra wspólnego, z którego będą korzystać nie tylko osoby z tzw. szczególnymi potrzebami (np. osoby z niepełnosprawnościami, rodzice z wózkami, ale także podróżni z walizkami, kurierzy, rowerzyści i wiele innych grup).

Dla kogo są warsztaty?

Odbiorcami warsztatów „Prawo do dostępności” są osoby z niepełnosprawnościami, rodzice dzieci (także z niepełnosprawnością), rodzice osób niepełnosprawnych, osoby starsze, radni i radne, aktywiści i aktywistki z lokalnych organizacji oraz osoby zainteresowane tematem dostępności.

Od 2025 roku planowane jest poszerzenie warsztatów o grupę self-adwokatów z niepełnosprawnością intelektualną i samorzeczników w spektrum autyzmu.

Podoba Ci się idea warsztatów? Zróbmy je wspólnie!

Biuro RPO i PFRON są otwarte na współpracę z organizacjami społecznymi lub działaczami społecznymi z różnych rejonów Polski. Zależy nam szczególnie na dotarciu do obywateli i obywatelek z mniejszych miejscowości i małych miasteczek.

Jeśli są Państwo zainteresowani przeprowadzeniem warsztatów „Prawo do dostępności” w Państwa miejscowości, prosimy o kontakt pod adresem: cps@brpo.gov.pl.
 

Autor informacji: Dyrektor Centrum Projektów Społecznych
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Operator: Łukasz Starzewski