Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Podziemne stanowiska garażowe - z różną skalą podatku. Interwencja Rzecznika

Data:
  • Ludzie skarżą się na odmienne stawki podatku od podziemnych stanowisk garażowych w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych
  • Podatek zależy od tego, czy jest to odrębna własność, czy tzw. pomieszczenie przynależne do lokalu mieszkalnego
  • Rzecznik pyta szefów dwóch sejmowych komisji, czy podjęto jakieś działania po wniosku obywateli o ujednolicenie stawek podatku

Miejsca postojowe w garażu podziemnym kosztują kilkadziesiąt tysięcy zł i często trzeba je brać „w pakiecie” wraz z mieszkaniem. - Problem pojawia się, gdy przychodzi do płacenia podatku - pisał portal money.pl (https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/podatki-garaz-samorzad,191,0,2404031.html).

Wskazywano, że jeśli miejsce parkingowe jest wpisane do tej samej księgi wieczystej co samo mieszkanie, każdy metr kosztuje 75 gr. W razie założenia odrębnej księgi - co zdarza się, gdy np. kupuje się garaż z rynku wtórnego – za metr płaci się nawet 7,62 zł. 

Według portalu, jeśli budynek powstał na działce z pełnym prawem własności, wysokość podatku nie stanowi wielkiego problemu. Natomiast w przypadku działek z ustanowionym prawem do użytkowania wieczystego kwota rośnie horrendalnie. Garaże przypisane w księdze wieczystej do mieszkania są objęte tą samą jednoprocentową stawką podatkową. W innym przypadku garaż może być obłożony podatkiem w wysokości 3 proc. od wartości gruntu.

Po uchwale siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 27 lutego 2012 r, (sygn. akt II FPS 4/11) taki garaż, który jest przedmiotem odrębnej własności, podlega podatkowi od nieruchomości według stawki przewidzianej dla budynków lub ich pozostałych części. Z kolei garaż, który stanowi tzw. pomieszczenie przynależne do lokalu mieszkalnego, może korzystać z preferencyjnej stawki podatku od nieruchomości, właściwej dla budynków mieszkalnych.

W 2018 r. stowarzyszenie Inicjatywa Mieszkańców Ursynowa wystąpiło do sejmowych komisji Finansów Publicznych oraz  Ustawodawczej o wprowadzenie ustawowej definicji garażu na potrzeby podatku od nieruchomości oraz o ujednolicenie jego stawek. We wniosku stwierdzono, że obecna sytuacja łamie Konstytucję. W obecnej sytuacji spółdzielniom nie opłacać się budować garażów wielostanowiskowych, bo opłaty są wielokrotnie wyższe niż za miejsce „pod chmurką” – podkreślał portal money.pl. 

Adam Bodnar spytał przewodniczących obu komisji - Andrzeja Szlachtę i Marka Asta – jak odpowiedzieli na wniosek Inicjatywy.

V.511.386.2019

Załączniki:

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Operator: Łukasz Starzewski