Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Dress code w rzeszowskim liceum. RPO: dobrze że jest debata

Data:
  • Uczennice nie mogą nosić bluzek i sukienek na ramiączkach lub bez, z odkrytymi plecami i dużym dekoltem, przeźroczystych i odsłaniających brzuch. Biustonosze są obowiązkowe
  • Uczniowie mogą wkładać tylko klasyczne i długie spodnie (latem dopuszczane są spodnie trzy czwarte). Osoby z długimi włosami powinny je związywać i spinać
  • Taki dress code wprowadzono w jednym z rzeszowskich liceów, co wywołało sprzeciwy
  • Proces tworzenia szkolnego prawa wymaga zaangażowania całego środowiska szkoły - uważa RPO

informacji prasowych Rzecznik Praw Obywatelskich dowiedział się o protestach uczniowskich spowodowanych wprowadzeniem jakiś czas temu do Statutu I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie nowych przepisów, szczegółowo regulujących zasady stroju, a także ogólnego wyglądu.

Przewidują one m.in., że uczennice nie mogą nosić bluzek i sukienek na ramiączkach lub bez, z odkrytymi plecami, z dużymi dekoltami, przeźroczystych i odsłaniających brzuch. Spódnice nie mogą być  krótsze niż do połowy uda.

Ponadto nie można mieć zbyt mocnego makijażu, sztucznych paznokci ani farbować włosów na kolory inne niż naturalne. Noszenie bielizny, w tym biustonoszy, jest obowiązkowe.

Uczniowie mogą nosić zaś tylko klasyczne i długie spodnie (latem dopuszczane są spodnie trzy czwarte). Licealiści z długimi włosami powinni je związywać i spinać.

Niektórzy uczniowie i ich rodzice nie zgadzają się na wprowadzenie zasad, które w ich ocenie nadmiernie ograniczają wolność uczniów i nie znajdują racjonalnego uzasadnienia.

Rzecznik z zadowoleniem odnotował, że w szkole podjęto debatę na ten temat - prowadzone są prace nad wspólnym ustaleniem obowiązujących reguł.

RPO otrzymuje wiele skarg uczennic i uczniów, którzy mają poczucie, że ich prawa nie są w pełni respektowane. W odpowiedzi Rzecznik zachęca do zaangażowania się przedstawicieli całego środowiska szkolnego w proces tworzenia szkolnego prawa.

Dlatego Rzecznik zwrócił się do dyrektora Liceum o wyjaśnienia, w tym o ocenę współpracy z sejmikiem utworzonym przez uczniów.

W ocenie RPO doświadczenia Liceum przy rozwiązywaniu konfliktu dotyczącego praw i obowiązków uczniów mogą stać się źródłem cennych rekomendacji i pomóc innym szkołom.

VII.7037.21.2020

Załączniki:

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji: 2020-02-20 11:02:37
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data: 2020-03-12 16:03:10
Operator: Łukasz Starzewski