Decyzje wymiarowe podatku od nieruchomości po 5 latach od deklaracji. Pismo do MF
- Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast wydają decyzje określające podatek od nieruchomości z bardzo dużym opóźnieniem - prawie 5 lat wstecz
- Podatek taki trzeba zapłacić w 14 dni, a nie można go rozłożyć na raty
- Wydaje się, że zwlekanie z decyzją nawet 5 lat jest sprzeczne z zasadą szybkości postępowania, a przede wszystkim z zasadą prowadzenia postępowania w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych
- Dyrektor Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego Piotr Mierzejewski prosi o stanowisko dyrektor Departamentu Podatków i Opłat Stanowiących Dochód Jednostek Samorządu Terytorialnego MF Monikę Derejko-Kotowską
Do Biura RPO wpływa ostatnio wiele skarg obywateli w sprawie wydawania decyzji wymiarowych w podatku od nieruchomości po upływie prawie 5 lat od dnia złożenia deklaracji.
Skarżący zwracają uwagę, że organy właściwe w sprawie wymiaru podatku od nieruchomości - wójt, burmistrz lub prezydent miasta -wydają decyzje określające wysokość podatku od nieruchomości z bardzo dużym opóźnieniem, prawie 5 lat wstecz. A podatek ten skarżący są zobowiązani zapłacić w 14 dni.
W odczuciu podatników niesprawiedliwa jest sytuacja, gdy organ wydaje decyzje podatkowe za 5 lat wstecz a obywatel ma tylko 14 dni na uregulowanie zobowiązania. Ponadto jednorazowa zapłata podatku w dużej wysokości jest dla nich dużym obciążeniem finansowym.
Skarżący wskazują również, że konieczność zapłaty podatku od nieruchomości w jednej kwocie stanowi naruszenie ustawowego prawa do płacenia podatku od nieruchomości w 4 ratach – zgodnie z art. 6 ust 1 pkt 7 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Nie uzależnia on prawa do płacenia podatku w ratach od tego, jakiego okresu podatek dotyczy - ostatniego roku podatkowego czy lat wcześniejszych.
Zgodnie z Ordynacją podatkową, podstawowy termin przedawnienia prawa do ustalenia zobowiązania podatkowego wynosi 3 lata, licząc od końca roku, w którym powstał obowiązek podatkowy. Termin ten może być przedłużony do 5 lat. Dzieje się tak, gdy podatnik nie złoży deklaracji w terminie lub też nie wykaże w niej wszystkich danych niezbędnych do ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego.
Mimo – że zgodnie z tymi zasadami – organ ma możliwość wydania decyzji wymiarowej do czasu upływu przedawnienia, to wydaje się, że praktyka organów zwlekających z wydaniem decyzji nawet 5 lat stoi w sprzeczności z zasadą szybkości postępowania, a przede wszystkim z zasadą prowadzenia postępowania w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych.
Dyr. Piotr Mierzejewski prosi dyr. Monikę Derejko-Kotowską o stanowisko i odpowiedź, czy w ocenie resortu termin na spłatę zobowiązania w podatku od nieruchomości przy braku możliwości zapłaty w ratach jest rozwiązaniem racjonalnym, ułatwiającym podatnikom spłatę podatku, który jest w wielu przypadkach wymierzany za kilka lat wstecz.
V.511.25.2025