Biuletyn Informacji Publicznej RPO

RPO na 27. Festiwalu Pol'and'Rock - czwartek 29 lipca

Data:
Tagi: kalendarium

Namiot Praw Człowieka  jest otwarty w dniach 28 – 31 lipca (środa, czwartek, piątek, sobota). W jego ramach organizowane będą prezentacje, warsztaty, debaty, spotkanie z ciekawymi osobistościami, rozmowy, gry i konkursy. Zajęcia i dyżury będą prowadzili pracownicy Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, od których można w swoich osobistych sprawach uzyskać informacje i porady. Do działań zaproszeni zostali także przedstawicieli różnych organizacji pozarządowych, jak i organizacji branżowych.

Kontynuacją debaty "Jak zwalczyć opór państw w działaniu na rzecz ochrony środowiska", która odbyła w namiocie warsztatowym ASP, była rozmowa z Marcinem Stoczkiewiczem szefem Programu Infrastruktura Paliw Kopalnych w europejskiej strukturze ClientEarth, podczas tzw. Masterclass.

W Namiocie Praw Człowieka Rzecznika Praw Obywatelskich odbyły się także:

  • Tańce integracyjne – prowadzona przez Dariusza Supła z Biura RPO nauka tańców opracowanych na podstawie figur i motywów tanecznych różnych narodów – to zatańczy każdy, taniec zbliża i zaciera różnice 
  • W cyklu poznaj zawody prawnicze rozmowa z prokurator Joanną Garbus oraz Damianem Gałkiem – kim jest, jakie ma kompetencje, z jakimi problemami wiąże się ten zawód
  • Democracy Cake – gra edukacyjna stworzona przez norweską organizację The Rafto Foundation for Human Rights i przekazana FED-owi do adaptacji i wykorzystania w Polsce. „Democracy Cake” jest grą, w którą mogą grać zarówno dorośli jak i młodzież. Gra pozwala nie tylko na osobistą i grupową refleksję nad istotą demokracji, ale także na myślenie o możliwych odpowiedziach na stojące przed demokratycznymi społeczeństwami wyzwania.
  • YouTube, który chcesz oglądać –prawdopodobnie każdy z uczestników Festivalu czerpie informacje, bądź rozrywkę z oglądania filmów na YouTube. Możliwe, że robi to częściej niż z innych mediów, więc tylko od tego w co klikamy, zależy co będziemy oglądać. Czy ten serwis jest tylko by oglądać i biernie konsumować treści? Może chcesz zacząć jutubować? Może brakuje kanału, który byłby dla Ciebie idealny i nie pozostaje nic innego, niż samemu go stworzyć? – o tym jak tworzyć dobry, mądry, wartościowy content opowiadał  Karol Paciorek, youtuber

Debata Rzecznika Praw Obywatelskich w Namiocie warsztatowym ASP 

W czwartek odbyła się także debata "Jak zwalczyć opór państw w działaniu na rzecz ochrony środowiska" poprowadzona przez Małgorzatę Żmudkę, prawniczkę z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, w której udział wzięli:

  • dr Hanna Machińska - Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, prawniczka i działaczka społeczna z niezwykle bogatym dorobkiem w zakresie wdrażania europejskich standardów prawnych do prawa polskiego, w tym w dziedzinie ochrony praw człowieka i prawa antydyskryminacyjnego. Zawsze była też zaangażowana w walkę z dyskryminacją, ksenofobią i nietolerancją.
  • dr Marcin Stoczkiewicz – szef Programu Infrastruktura Paliw Kopalnych w europejskiej strukturze ClientEarth, członek zarządu Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. Wykładowca na kierunku Sustainable Development na Uniwersytecie Warszawskim. Członek Komitetu Sterującego Europe Beyond Coal. Wieloletni prezes Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi (do kwietnia 2021 r.) W latach 2002-2013 adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, w katedrze prawa gospodarczego publicznego oraz w katedrze prawa ochrony środowiska.  Jesienią 2021 r. ukaże się jego książka - "Prawo ochrony klimatu w kontekście praw człowieka"
  • Weronika Rzeżutka- CEO, Program Globalnej Edukacji Klimatycznej
  • Karol Kosiorowski – dziennikarz Onet.pl, autor bloga #UWAGASZCZENIAK

Ważne linki:

Autor informacji: Paulina Modrzecka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Monika Okrasa
Data:
Opis: Dodane zdjęcia i aktualizacja
Operator: Monika Okrasa
Data:
Opis: Dodane zdjęcia i aktualizacja
Operator: Monika Okrasa