Wystąpienie w sprawie planowanej likwidacji izb wytrzeźwień w Bytomiu i Gliwicach. Odpowiedź: w Gliwicach bez zmian
- Rzecznik Praw Obywatelskich otrzymał informację, że planowana jest likwidacja izb wytrzeźwień w Bytomiu i Gliwicach
- Zastępca RPO Wojciech Brzozowski pisze w tej sprawie do Magdaleny Górak, zastępcy prezydenta Bytomia oraz Łukasza Gorczyńskiego, zastępcy prezydenta Gliwic
- AKTUALIZACJA 10.01.2025: W roku 2025 gliwicka izba wytrzeźwień będzie funkcjonowała w pełnym zakresie, tak jak w poprzednich latach - odpowiedział Miejski Zarząd Usług Komunalnych w Gliwicach
Do RPO wpłynęło pismo Stowarzyszenia Dyrektorów i Głównych Księgowych Izb Wytrzeźwień w Polsce. Zrzesza ono kadrę kierowniczą ośrodków, centrów (w których strukturach są izby wytrzeźwień) oraz izb wytrzeźwień. Z pisma wynika, że planowana jest likwidacja izby wytrzeźwień w Bytomiu i Gliwicach.
Rzecznik z zaniepokojeniem przyjmuje wszystkie sygnały świadczące o likwidacji tego typu placówek, których z roku na rok jest coraz mniej. Pełnią one istotną funkcję prospołeczną.
Wojciech Brzozowski prosi adresatów pism o odniesienie się do potencjalnej likwidacji izb wytrzeźwień. Pyta, czy faktycznie jest ona planowana, a jeśli tak, to z jakich przyczyn i kiedy.
Odpowiedź Justyny Małek, dyrektor MZUK w Gliwicach
W odpowiedzi na pismo IX.517.1775.2024.AP z dnia 11.12.2024r. w sprawie potencjalnego zlikwidowania izby wytrzeźwień informujemy, iż na dzień dzisiejszy nie podjęto decyzji w sprawie zamknięcia izby wytrzeźwień w Gliwicach. W roku 2025 gliwicka izba wytrzeźwień będzie funkcjonowała w pełnym zakresie, tak jak w poprzednich latach.
Likwidacja izby wytrzeźwień była rozważana z uwagi na wysokie koszty jej działalności.
W załączeniu przesyłam pismo skierowane do Ministerstwa Zdrowia dotyczące propozycji zmian w przepisach.
IX.517.1775.2024