Biuletyn Informacji Publicznej RPO

RPO i zasiłki rodzicielskie. Także w Służbie Celnej ojcowie mają prawo do 80 proc. uposażenia

Data:
Tagi: Prawa ojców

Państwu Z. urodziło się dziecko. Pani Z. skorzystała z urlopu macierzyńskiego i zapowiedziała, że skorzysta też z pełnego urlopu rodzicielskiego. Ostatecznie jednak małżonkowie zmienili zdanie: matka wróciła do pracy, a z urlopu rodzicielskiego postanowił skorzystać ojciec – funkcjonariusz Służby Celnej. Jakie uposażenie mu się należy? Po interwencji rzecznika Szef Służby Celnej uznał – że tyle, co należałoby się matce dziecka, czyli 80 proc. podstawy wymiaru. Wcześniej obowiązywała interpretacja, że tylko 60 proc.

Generalnie w Polsce obojgu rodzicom wylicza się zasiłek rodzicielski w taki sam sposób (80 proc. podstawy wymiaru). Jednak w przypadku przepisów ustawy o Służbie Celnej interpretacja nie była jednolita, co mogło prowadzić do zróżnicowania w zakresie wypłaty świadczenia za okres przebywania na urlopie rodzicielskim.

Dlatego – napisał Szef Służby Celnej do RPO 15 lutego 2016 r. – „należy podzielić zaprezentowane w piśmie Pana Rzecznika stanowisko, że funkcjonariusz mężczyzna ma prawo do uposażenia w wysokości 80 proc. w przypadku, gdy matka dziecka wyraziła chęć korzystania bezpośrednio po urlopie macierzyńskim z urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, a następnie wróciła do pracy lub służby. Stanowisko w tej kwestii zostanie przedstawione wszystkim dyrektorom izb celnych".

Ważne linki:

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Mariusz Masłowiecki - BIP
Data:
Operator: Mariusz Masłowiecki - BIP