Możliwość przenoszenia się funkcjonariuszy Służby Więziennej do Policji i Straży Granicznej. Wystąpienie do MSWiA
- Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają wnioski dotyczące możliwości przenoszenia się funkcjonariuszy Służby Więziennej do Policji i Straży Granicznej
- Istnieje zaś możliwość przenoszenia się funkcjonariuszy m.in. Policji i SG do SW - analogiczne rozwiązanie dotyczące funkcjonariuszy SW mogłoby zostać przyjęte w ustawach o Policji oraz SG
- RPO Marcin Wiącek występuje w tej sprawie do ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka
- Podjęcie prac legislacyjnych w tym obszarze zostanie uwzględnione przy najbliższej, zakresowo zbieżnej, nowelizacji pragmatyk służbowych - odpisał sekretarz stanu w MSWiA Czesław Mroczek
Do RPO wpływają wnioski dotyczące możliwości przenoszenia funkcjonariuszy Służby Więziennej do Policji i Straży Granicznej.
Z odpowiedzi MSWiA z 8 marca 2024 r. wynika, że funkcjonariusze SW pełnią służbę w organizacji hierarchicznej i podlegają zbliżonym obowiązkom oraz ograniczeniom, jak funkcjonariusze Policji i Straży Granicznej. Tak jak w tych formacjach, w SW istnieje rozbudowany system szkoleń, a jej funkcjonariusze są mianowani lub powoływani na stanowiska służbowe i mają stopnie służbowe.
Nie bez znaczenia pozostaje ponadto fakt, że zgodnie z art. 38a ustawy o SW istnieje możliwość przenoszenia się na własną prośbę funkcjonariuszy m.in. Policji i Straży Granicznej do służby w SW - jeżeli wykazują szczególne predyspozycje do jej pełnienia.
W świetle tej regulacji wydaje się, że podobne rozwiązanie mogłoby zostać przyjęte w ustawach pragmatycznych dotyczących Policji oraz Straży Granicznej.
Mając to na uwadze, podjęcie prac legislacyjnych w kierunku wskazanym przez RPO należy uznać za wniosek de lege ferenda. W ocenie MSWiA zmiany legislacyjne w zakresie art. 25a i art. 56 ust. 4 ustawy o Policji i art. 31a ustawy o Straży Granicznej mogłyby zostać uwzględnione przy najbliższej, zakresowo zbieżnej nowelizacji tych pragmatyk służbowych.
RPO pyt ministra, czy podjęto działania legislacyjne w omawianym zakresie oraz ewentualnie, na jakim są etapie.
Odpowiedź Czesława Mroczka, sekretarza stanu w MSWiA
W odpowiedzi na wystąpienie Pana Rzecznika z 16 czerwca 2025 r. w sprawie nadal wpływających wniosków dotyczących możliwości przenoszenia funkcjonariuszy Służby Więziennej do służby w Policji i Straży Granicznej, uprzejmie informuję, że aktualne pozostaje stanowisko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazane Panu Rzecznikowi w korespondencji z 8 marca 2024 r.
W resorcie dotychczas nie prowadzono prac legislacyjnych w zakresie zmiany art. 25a i art. 56 ust. 4 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji oraz art. 31a ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej, umożliwiających wprowadzenie postulowanych regulacji.
Jednocześnie pragnę wskazać, że podjęcie prac legislacyjnych w przywołanym obszarze zostanie uwzględnione przy najbliższej, zakresowo zbieżnej nowelizacji wyżej wymienionych pragmatyk służbowych.
WZF.7040.170.2025