Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Sprawa ograniczenia wieku na wstęp na gale "freak fightowe". Odpowiedź RPD

Data:
  • Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynął wniosek o wprowadzenie ograniczenia wiekowego co do prawa wstępu na gale "freak fightowe" i wydarzenia towarzyszące dla osób poniżej 18. roku życia
  • Marcin Wiącek pisze w tej sprawie do rzeczniczki praw dziecka Moniki Horny-Cieślak
  • AKTUALIZACJA 5.02.2025: RPD w pełni popiera koncepcję podjęcia działań na rzecz prawnego uregulowania kwestii dostępu małoletnich do tzw. freak fightów. Monika Horna-Cieślak skierowała do Ministra Sprawiedliwości wystąpienie generalne, w którym wniosła o podjęcie pilnych działań legislacyjnych.

Jak wskazano zarówno w tej, jak i w innych skargach, podczas takich imprez dochodziło m.in. do przemocy fizycznej, słownej i psychicznej, dręczenia ludzi, pochwalania i nawoływania do popełnienia przestępstwa czy prezentowania treści pornograficznych, jak również promowania hazardu, napoi energetycznych, alkoholu, narkotyków czy sterydów. Inne skargi wskazują na brak akceptacji dla powszechnej dostępności tego rodzaju wydarzeń dla dzieci.

W sierpniu 2024 r. RPO wystąpił ws. tych imprez w związku ze skargami na organizację 31 sierpnia 2024 r. gali Fame MMA na stadionie PGE Narodowy. Zwracał m.in. uwagę, że na budzące tak silne kontrowersje wydarzenie wstęp będą miały dzieci, które ukończyły 12. rok życia, jeśli będą pod opieką osoby dorosłej.

Marcin Wiącek prosi Panią Rzeczniczkę o stanowisko i informację, czy podobne skargi wpływają także do Biura RPD.

Jednocześnie RPO deklaruje gotowość do współpracy w zakresie działań mających na celu ochronę dzieci przed patologicznymi zachowaniami.

Odpowiedź Moniki Horny-Cieślak, rzeczniczki praw dziecka

Odpowiadając na pismo  w sprawie zjawiska tzw. freak fightów – rozumianych jako walki charakteryzujące się rozbieżnością w umiejętnościach, doświadczeniu lub wadze między zawodnikami, którzy nie są sportowcami a osobami niezwiązanymi na co dzień ze sportami walki (m.in. celebrytów, piosenkarzy, raperów, youtuberów, influencerów etc.) – uważam, że te pojedynki, niekiedy brutalne, niemające nic wspólnego ze sportem, zawierające element promowania bezzasadnej przemocy fizycznej i poniżania zawodników, nie powinien być dostępny dla osób małoletnich. Doświadczenie tego rodzaju wydarzenia jak gale tzw. freak fightów, zarówno w formie fizycznej, jak i online, są niebezpieczne dla najmłodszych, którzy znajdują się na etapie kształtowania swoich wartości i rozumienia norm społecznych. Oglądanie takich widowisk może wpływać negatywnie na postawy dzieci, ucząc ich akceptacji dla bezzasadnej przemocy.

W mojej ocenie niezbędna jest ochrona dzieci przed szkodliwymi i patologicznymi treściami, które promują agresję i brutalność, postawy wykraczające poza normy społeczne, prawne, moralne, etyczne i estetyczne.

W odniesieniu do gali freak fightów tego typu wątpliwa rozrywka w mojej ocenie nie powinna być kierowana do osób poniżej 18 roku życia. Nie ma żadnego uzasadniania dla udostępniania dzieciom i młodzieży swobodnego dostępu do tego typu widowisk, które nie niosą żadnych istotnych wartości dla młodego człowieka a narażają go na wysokie emocje i obraz wykształcający nieprawidłowe przekonania dotyczące zasad społecznych i relacji międzyludzkich.

Potwierdzam, że do Biura Rzecznika Praw Dziecka wpływają zgłoszenia dotyczące zarówno dostępu małoletnich w szczególności do transmisji online gal Fame MMA i gal tzw. freak fightowych ale też uczestniczenia osób, które nie ukończyły 18 roku życia w tego typu wydarzeniach jako zawodnicy.

W pełni popieram więc koncepcję podjęcia działań na rzecz prawnego uregulowania kwestii dostępu małoletnich do zjawiska tzw. freak fightów.

W kontekście ogólnym, dotyczącym tzw. patotreści, w rozumieniu materiałów uznawanych za szkodliwe, nielegalne lub nieakceptowane społecznie – za które uznaję także gale freak fightowe, w Biurze Rzecznika Praw Dziecka podejmowane są stałe działania w tym obszarze. Zgłoszenia w tym zakresie są niezwłocznie przekazywane do zespołu Dyżurnet, działającego w ramach NASK-PIB, którego głównym zadaniem jest monitorowanie, identyfikowanie oraz reagowanie na nielegalne treści w sieci, w tym również tzw. patotreści. W przypadku zgłoszeń dotyczących udziału osób poniżej 18 roku życia walkach nie mających charakteru wydrążenia sportowego również niezwłocznie podejmuję stosowne działania.

W związku z narastającym zjawiskiem patotreści i przemocy w przestrzeni internetowej, które coraz częściej prowadzą do negatywnych skutków społecznych, 22 września 2024 r. skierowałam do Ministra Sprawiedliwości, Pana Adama Bodnara, wystąpienie generalne , w którym wskazuję, iż obecne regulacje prawne nie zapewniają wystarczającej ochrony przed tego rodzaju treściami, oraz wnoszę o podjęcie pilnych działań legislacyjnych.

Informuję również, że pracownicy Zespołu Edukacji Cyfrowej i Bezpieczeństwa w Sieci Biura Rzecznika Praw Dziecka biorą aktywny udział w pracach Grupy Roboczej ds. Ochrony Małoletnich przed Treściami Szkodliwymi w Internecie działającej przy Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa, skupiająca przedstawicieli różnych instytucji i organizacji, zajmuje się opracowywaniem skutecznych metod i mechanizmów ochrony dzieci i młodzieży przed niebezpiecznymi treściami w Internecie. Podczas spotkania, które miało miejsce 18 września 2024 r., omówiono m.in. zagadnienie związane z weryfikacją wieku użytkowników sieci, jako kluczowego elementu ochrony najmłodszych przed dostępem do treści szkodliwych, w tym tzw. patotreści.

Przedstawiając powyższe wyrażam gotowość do podjęcia współpracy i udziału w rozmowach i działaniach, które pozwolą na wypracowanie rozwiązań formalno-prawnych mających na celu ograniczenie dostępu do omawianych treści oraz zaprzestanie ich promowania. 

VII.502.15.2024

Załączniki:

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Opis: Dochodzi odpowiedź Rzecznika Praw Dziecka
Operator: Łukasz Starzewski
Data:
Operator: Łukasz Starzewski