Sprawa dyrektywy ws. poprawy równowagi płci wśród dyrektorów spółek giełdowych. Pismo do MS i odpowiedź
- Polska jedynie częściowo implementowała dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2381 z 23 listopada 2022 r. w sprawie poprawy równowagi płci wśród dyrektorów spółek giełdowych oraz powiązanych środków
- Komisja Europejska 31 stycznia 2025 r. wszczęła procedurę naruszeniową; wezwała Polskę do usunięcia uchybienia i wyznaczyła Polsce dwumiesięczny termin na ustosunkowanie się do niego
- Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę Ministra Sprawiedliwości na konieczność pilnej i kompletnej implementacji dyrektywy
- MS odpisało, że projekt zostanie w najbliższych dniach przekazany Ministrowi Aktywów Państwowych oraz Minister ds. Równości do analizy kwestii związanej z „zapewnieniem skutecznej realizacji proponowanych rozwiązań"
- Po tym uzgodnieniu projekt zostanie niezwłocznie przekazany pod obrady możliwie najbliższego posiedzenia Rady Ministrów. Szacuje się, że skierowanie projektu do Sejmu powinno nastąpić na początku lipca br.
RPO – wykonujący zadania niezależnego organu ds. równego traktowania – zwraca uwagę na brak implementacji do polskiego prawa dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2381 z 23 listopada 2022 r. w sprawie poprawy równowagi płci wśród dyrektorów spółek giełdowych oraz powiązanych środków.
Państwa członkowskie zostały zobowiązane do przyjęcia i publikacji przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych niezbędnych do jej wykonania do 28 grudnia 2024 r.
W związku z notyfikacją przez Polskę jedynie częściowej transpozycji, Komisja Europejska 31 stycznia 2025 r. wszczęła procedurę naruszeniową z art. 258 TFUE. Skierowała w tej sprawie wezwanie do usunięcia uchybienia i wyznaczyła Polsce dwumiesięczny termin na ustosunkowanie się do niego.
W związku z tym RPO zwraca uwagę MS na konieczność pilnej i kompletnej implementacji dyrektywy 2022/2381. Należy mieć na względzie, że zgodnie z jej art. 13 ust. 1 ust. 2 państwa członkowskie przekazują Komisji Europejskiej do 29 grudnia 2025 r. sprawozdanie z jej wykonania, zawierające wyczerpujące informacje dotyczące środków podjętych z myślą o osiągnięciu jej celów.
Marcin Wiącek prosi ministra Adama Bodnara o informację o planowanym terminie skierowania do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych oraz ustawy o wdrożeniu niektórych przepisów UE w zakresie równego traktowania.
Odpowiedź Arkadiusza Myrchy, sekretarza stanu w MS
W nawiązaniu do pisma z dnia 16 czerwca 2025 r. znak: XI.801.2.2025.ASZ, zawierającego prośbę o przedstawienie informacji dotyczącej planowanego terminu skierowania do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych oraz ustawy
o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania (UC63) z uwagi na toczące się tzw. postępowanie naruszeniowe w przedmiocie braku pełnej transpozycji do prawa krajowego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2381 z dnia 23 listopada 2022 r. w sprawie poprawy równowagi płci wśród dyrektorów spółek giełdowych oraz powiązanych środków (Dz. Urz. UE L 315 z 07.12.2022, str. 44), uprzejmie informuję, iż projekt zostanie w najbliższych dniach przekazany Ministrowi Aktywów Państwowych oraz Minister do spraw Równości, celem dokonania analizy kwestii związanej z „zapewnieniem skutecznej realizacji proponowanych rozwiązań”, do czego Minister Sprawiedliwości został zobowiązany zgodnie z ustaleniami z posiedzenia Rady Ministrów z dnia 18 lutego 2025 r.
Po uzgodnieniu projektu z ww. Ministrami zostanie on niezwłocznie przekazany pod obrady możliwie najbliższego posiedzenia Rady Ministrów. Szacuje się zatem, że skierowanie projektu do Sejmu powinno nastąpić na początku lipca br.
XI.801.2.2025