RPO po raz kolejny bada dostępność wyborów – dołącz do akcji i sprawdź swój lokal wyborczy w wyborach do Parlamentu Europejskiego
Dostępne wybory to również dostępne lokale wyborcze. Takie, które umożliwiają osobom z niepełnosprawnościami osobiste i tajne oddanie głosu.
Dostępność lokali wyborczych to jeden z najważniejszych postulatów podpisanego w czerwcu 2023 r. przez RPO i organizacje społeczne apelu Wybory Dostępne dla Wszystkich! W dokumencie przypomniano, że:
Władze lokalne mają obowiązek:
- przygotować lokale obwodowych komisji wyborczych dostosowane do potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami zgodnie z kryteriami wskazanymi w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i odpowiednio wcześnie skontrolować ich dostępność, poinformować o lokalizacjach dostosowanych lokali;
- zapewnić dostępność nakładek do głosowania w alfabecie Braille’a.
Władze lokalne mogą również:
- likwidować bariery w bezpośredniej okolicy lokali wyborczych - upewnić się, że nie będzie prac remontowych, dopilnować, by w dniu głosowania była otwarta szeroka brama itp.
- zadbać o dostępność pozostałych lokali wyborczych (innych niż te, które gminy wskazały jako dostępne dla osób z niepełnosprawnościami);
- zadbać o sprawną i godną obsługę osób z niepełnosprawnościami podczas głosowania.
Administracja wyborcza powinna podczas szkoleń członkiń i członków obwodowych komisji wyborczych:
- uwzględniać szerzej tematykę potrzeb wyborców z różnymi niepełnosprawnościami;
- wskazać właściwe sposoby komunikowania się z osobami z niepełnosprawnościami, które przyjdą na głosowanie;
- zwrócić szczególną uwagę na warunki, jakie musi spełniać lokal dostosowany do potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami;
- informować o tym, w jaki sposób kontrolować dostosowanie lokalu wyborczego do potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami;
- informować o tym, jak podjąć skuteczną interwencję w razie stwierdzenia niedostosowania.
- Społeczni obserwatorzy wyborów oraz mężowie zaufania powinni zwracać uwagę na kwestię dostępności lokali wyborczych.
Kontrole lokali wyborczych przez pracowników BRPO
W trakcie wyborów do Parlamentu Europejskiego podobnie jak w poprzednich latach pracownicy Biura Rzecznika Praw Obywatelskich będą losowo kontrolować wybrane lokale wyborcze oznaczone jako dostosowane do potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami. Kontrolujący będą sprawdzać spełnienie wymogów dostępności, w tym przede wszystkim wymogów określonych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 29 lipca 2011 r. w sprawie lokali obwodowych komisji wyborczych dostosowanych do potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami.
Jak Ty możesz zadbać o dostępność lokalu wyborczego?
- Sprawdź:
- kto w Twojej gminie odpowiada za przygotowanie i przeprowadzenie wyborów. Najczęściej jest to sekretarz gminy.
- które lokale wyborcze są wskazane jako dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Znajdziesz je w zakładce wyszukiwarki obwodów. W rubryce oznaczonej ikoną osoby na wózku są informacje – tak (dostępny) lub nie (niedostępny).
- Przekaż informację, że chcesz monitorować dostępność lokali wyborczych, osobiście lub mailem osobom odpowiedzialnym w gminie i osobom zarządzającym instytucjami, w których są dostępne lokale. Prześlij im Arkusz kontroli lokali jako materiał, który pomoże przygotować lokal tak, aby spełniał wymogi dostępności.
- Sprawdź kilka dni przed wyborami, czy lokal spełnia podstawowe warunki dostępności – np. jest na parterze lub ma windę, podjazd, otoczenie nie ma barier, jest miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością.
- Dowiedz się w piątek przed wyborami, w jakich godzinach w sobotę (6 kwietnia) obwodowa komisja wyborcza będzie wizytowała lokal. W tych godzinach możesz wejść do lokalu, spotkać się z członkami komisji i sprawdzić, czy lokal spełnia wymogi dostępności. Zwróć uwagę na to, co warto jeszcze zmienić.
- Oceń dostępność lokalu, w którym głosujesz w dniu głosowania. Do tego posłuży Ci Arkusz kontroli lokali wyborczych. Możesz go wypełnić wpisując dane do wydrukowanego Arkusza lub online za pomocą linku.
- Prześlij kopię Arkusza do osób, z którymi kontaktowałaś/eś się wcześniej w swojej gminie.
- Prześlij wypełniony Arkusz kontroli do Biura RPO na adres CPS@brpo.gov.pl. Jeśli wypełniasz Arkusz online, to zapisze się on w bazie Biura RPO automatycznie, a Ty otrzymasz potwierdzenie. Dane w nim zawarte będą wykorzystane w raporcie BRPO podsumowującym ocenę dostępności lokali wyborczych w wyborach 7 kwietnia.
Oceń dostosowanie lokalu wyborczego do potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami
Dostępność lokalu wyborczego może ocenić każdy obywatel. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich udostępnia wszystkim osobom biorącym udział w wyborach interaktywny formularz, w którym można ocenić dostosowanie lokalu wyborczego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zachęcamy wszystkich do podzielenia się swoimi doświadczeniami: Formularz internetowy dostępności lokali wyborczych dla osób z niepełnosprawnościami.
Wybory są świętem demokracji. Osoby z niepełnosprawnościami chcą i mają prawo w nich uczestniczyć na równi z innymi.
Ważne linki:
- Formularz internetowy dostępności lokali wyborczych dla osób z niepełnosprawnościami
- Wyszukiwarka obwodów głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2024